A Flinders Egyetem és a Dél-ausztráliai Múzeum tudósai egy szerdán publikált kutatásban számoltak be arról, hogy Ausztrália első keselyűfajaként azonosítottak egy 1901-ben felfedezett fosszíliát, amelyet szerintük tévesen azonosítottak sasként.
A mára kihalt Cryptogyps Lacertosus a késő pleisztocén korban repkedett Ausztrália egén. A kutatók szerint a dögevő madár az úgynevezett óvilági keselyűk közé tartozott, ezek tizenhat faja ma is él Ausztrálián kívül.
A megkövült maradványokat összehasonlították szerte a világból származó ragadozómadarakkal, és egyértelműen megállapítható volt, hogy a Cryptogyps Lacertosus nem volt képes a vadászatra, így nem lehetett héja vagy sas, tudatta közleményében Ellen Mather, a Flinders Egyetem paleontológusa, a kutatás vezető szerzője.
A madár alsó lábszárcsontja túl fejletlen volt ahhoz, hogy megtartson egy zsákmány elejtéséhez szükséges erős izomzatot
– állítják a kutatók. – Az evolúciós fán való elhelyezés is megerősítette, hogy a fosszília egy keselyűé.
A lábcsontok alapján a tudósok arra a megállapításra jutottak, hogy a Cryptogyps nem vadászott aktívan zsákmányra, hanem más ragadozók által hátrahagyott döglött állatokkal táplálkozott.
A felfedezés rámutat, hogy a húsevő madarak világa Ausztráliában valaha sokkal tarkább volt a mostaninál,
mi több, a keselyűk ausztráliai kihalásának jelentős ökológiai következményei lehettek, mivel ezek a dögevők nagyon fontos szerepet töltenek be az ökoszisztémában: a tetemek gyors eltüntetésével csökkentik a betegségek terjedését, hangsúlyozta Ellen Mather.
(MTI/Hszinhua)