A Deepwater Horizon olajfúrótorony katasztrófáját követő masszív olajszennyezés alatt és után a Louisiana partjai mentén élő delfineknek genetikája megváltozott; ezek a genetikai változások előre jelezhetik a jövőbeli betegségeket, a delfinek vérmintáit elemző kutatók szerint.
A génkifejeződés egy nagyon-nagyon érzékeny indikátor, ami tudatja, hogy valami rosszul működik, még mielőtt a populációban betegséget, vagy haláleseteket látnánk.
A legnagyobb tengeri olajszennyezés, a Deepwater Horizon katasztrófa során 800 millió liter nyers olaj folyt Mexikói-öbölbe, miután az olajfúrótorony elsüllyedt 2010 áprilisában. A vadvilágra gyakorolt hatása döbbenetes volt, halak, madarak és tengeri állatok tömegei pusztultak el,
Azonban az olaj hosszú távú következményei a vadvilágra nézve nem annyira értett, ami Jeanine Morey, a dél-karolinai GEL Laboratoire munkatársát, aki a tanulmány idején a Nemzeti Tengeri Emlős Alapítványnál dolgozott, arra késztette, hogy megvizsgálja azt, hogy a közönséges palackorrú delfinek (Tursiops truncatus) hogy boldogulnak a katasztrófa után.
Ő és csapata a 2013 és 2018 között befogott majd elengedett vad delfinek egészségügyi állapotát és vérmintáit elemezte. Az interaktív vizsgálatok alatt a biológusok értékelték minden állat fizikai egészségét, ami magába foglalta a szívük és a tüdejük működésének vizsgálatát, valamint a vemhes nőstények ultrahang vizsgálatát.
Mivel a kutatóknak nem rendelkeztek adatokkal a delfinekről az olajkatasztrófa elöttről, összehasonlították az olajsújtotta Barataria-öbölben, Louisianában több, mint 11 ezer delfin génjeit a Saratosa-öbölben , Floridában élő delfinekével, amelyet nem érintett az olajkatasztrófa.. A louisianai delfinek közül némelyikük átélte a katasztrófát, míg mások azután születtek.
Az elemzés több ezer eltérést mutatott ki a génkifejeződésekben a katasztrófa sújtotta területen élő állatoknál összehasonlítva azokkal, amelyek a katasztrófán kívül eső területen élnek.
A PRG3 gén, amely az emberekben a hanyatló tüdő egészséggel áll összefüggésben, 8.2 –szer magasabban fejeződött ki azokban a delfinekben, amelyek átélték a katasztrófát, mint azok, akik azután születtek.
A fertőzött zónában élő delfinek között, akiknél tüdő problémákat dokumentáltak a vizsgálat során, nagyobb valószínűséggel volt szakadás azokban a génekben, amelyek az új tüdőszövetek növekedését szabályozza.
A fertőzött zóna delfineinél magas volt azoknak a géneknek is a kifejeződése, amelyek az immunrekaciókkal társulnak.
A génkifejeződésekben való eltérések azokban a delfinekben volt a legnagyobb, amelyeket 2013-ban tanulmányoztak, a katasztrófához legközelebbi időpontban.
Bár a kutatók képesek voltak előzetes kapcsolatot vonni a génkifejeződésben való változások és a fizikai egészség tünetei között, figyelmeztetnek, hogy a mintaméretük kicsi. Azt is megjegyzik, hogy nehéz elkülöníteni az olaj okozta károkat az óceánban lévő más szennyeződések okozta károktól.
(Forrás: New Scientist: https://www.newscientist.com/)