A világ lakosságának több mint 80 százaléka fogyaszt rendszeresen tejtermékeket, ám egyre több felhívás hangzik el arra vonatkozóan, hogy az állati eredetű élelmiszer-rendszereken túlmenően inkább az élelmiszer-termelés fenntarthatóbb formái felé haladjunk.
A szintetikus tejek most egy újszerű tejterméket kínálnak anélkül, hogy olyan aggályok merülnének fel, mint a metánkibocsátás vagy az állatok jóléte.
A terméknek azonban még számos kihívást és buktatót kell leküzdenie ahhoz, hogy az állati eredetű tej tisztességes, fenntartható és életképes alternatívája legyen.
Legutóbbi kutatásaim a globális tejágazat megatrendjeit vizsgálták, ahol a növényi alapú tejek és potenciálisan a szintetikus tejek kulcsfontosságú pontként jelentek meg
– mondta Milena Bojovic, a Macquarie Egyetem PhD-jelöltje a ZME Science online portálnak. – A szintetikus hústól eltérően, amely nehezen illeszkedik az állati hús összetettségéhez és állagához a szintetikus tejet ugyanolyan ízűnek, kinézetűnek és érzetűnek hirdetik, mint a hagyományos tehéntejet.
Hozzátette: a szintetikus tej nem sci-fi fantázia, mert már létezik. Az USA-ban például mikroflórából származó állatmentes fehérjét szállítanak, amelyből fagylaltot, fehérjeport és tejet készítenek, míg Ausztráliában egy start-up cég fejleszt szintetikus tejet.
A vállalat az éghajlatváltozás és különösen a tejelő tehenekből származó metán hozzájárulása miatt egyre jobban aggódó fogyasztókat célozza meg.
A termék mögött meghúzódó technológiai folyamat az élesztővel kezdődik, és „precíziós fermentációt" alkalmaz a tehéntejben található fehérjék előállítására, amelyek biztosítják a tej számos kulcsfontosságú tulajdonságát, és hozzájárulnak annak krémes állagához és habosító képességéhez. A végtermék létrehozásához ásványi anyagokat, cukrokat, zsírokat és aromákat adnak a fehérjealaphoz.
A szintetikus tej nem csodaszer, noha a technológia hatalmas potenciállal rendelkezik a környezet és az állatjólét terén, kihívásokkal és lehetséges hátrányokkal is jár
– mutatott rá Milena Bojovic. – A nagy szintetikus tejtermelők kiszoríthatják az alacsony technológiájú vagy kisüzemi tejipari – és alternatív tejipari – rendszereket.
A kutató szerint azonban ennek a fajta tejtermelésnek a felgyorsítása a tehéntejnél olcsóbbá tenné a szintetikus tejet, ami
„távolabbra terelheti az emberiséget a hagyományos állattenyésztéstől radikálisan eltérő élelmiszerrendszerek felé".
A kutatás alapján azonban tény, hogy a hagyományos tejágazat döntő változás küszöbén áll.