Gajdos Milán elmondta: a szovjet 203 milliméteres betonromboló gránátra vízvezeték-fektetés közben bukkantak a munkások. A tűzszerész járőrparancsnok megállapította, hogy a gránát élesített gyújtószerkezettel rendelkezik. Ahhoz, hogy a robbanótestet el tudják szállítani, a helyszínen hatástalanítani kell, ennek idejére a rendőrök mintegy száz méter sugarú körben zárják le az érintett területet - közölte.
Katonáik hamarosan megkezdik a gránát élesített fenékgyújtó szerkezetének eltávolítását – jelezte. Budapestet 1944. december 24-én kerítették be a Vörös Hadsereg alakulatai, ami után a szovjet nehéztüzérség is elkezdte lőni a város belső kerületeit. A bekerített Budapesten mintegy 100 ezer fős német-magyar seregtest rekedt, miután Hitler megtiltotta a város feladását, illetve kiürítését.
A szovjet alakulatok 1945. január 16-án érték el a Duna vonalát, és miután a német műszaki alakulatok az összes Duna-hidat felrobbantották, Budára tevődtek át a harcok, ami csak 1945. február 13-án ért véget, romhalmazzá változtatva a bel-budai kerületeket.
Becslések szerint az ostrom során több mint másfél millió tüzérségi lövedéket lőttek, ki ezért kerülnek elő még napjainkban is úgynevezett befulladt, de potenciális veszélyt jelentő robbanóeszközök.
(Forrás: MTI)