Az amerikai űrkutatási hivatal blogbejegyzése szerint ez lehetett a valaha megfigyelt egyik legnagyobb rengés, amit a Marson észleltek. A bolygó körül keringő Mars Reconnaissance Orbiter (MRO) szonda adatai szerint egy aszteroida ütközött a Marsnak és ez okozta a földmozgást, nem tektonikus folyamatok álltak tehát a háttérben.
A NASA szerint a becsapódási zóna közel volt a bolygó egyenlítőjéhez, ahol melegebb van, és az ütközés miatt egyúttal rengeteg vízjég került a felszínre.
A kalkulációk alapján a meteorit szélessége 5 és 12 méter között volt. Egy ekkora égitest a Föld légkörében könnyedén eléghetett volna, ám a Marsnak nagyon vékony atmoszférája van, ami így "átengedte" az űrsziklát.
Bár az objektum mérete nem volt túl nagy, a becsapódás ereje mégis hatalmasnak számított, az ütközés egy 150 méter széles, 21 méter mély krátert hozott létre az Amazonis Planitia régióban.
A becsapódás által kirepített törmelék egy része akár 37 kilométerre is elrepülhetett"
- írja a NASA. A becsapódás keltette hullámokat az InSight szeizmométere érzékelte.
A becsapódásról készült kép semmihez sem hasonlított, amit korábban láttam, a hatalmas kráter, a felszínre került jég és a drámai robbanási zóna nyomot hagyott a marsi porban"
- mondta Liliya Posiolova, a Malin Space Science Systems vezető kutatója, aki a NASA MRO két kameráját kezeli.
Posiolova szerint az eset jól mutatja, milyen fantasztikus védőpajzsot nyújt Földünk légköre a hasonló aszteroidákkal szemben.