Hazai kutatók szerint természetes patika rejlik a fűszeresdobozban
2022. október 17. 18:12
A fűszernövények sokféle gyógyhatással bírnak
Vágólapra másolva!
A jótékony hatással rendelkező fűszernövények minden család konyhájában ott lapulnak, de számos háztartás nem méri fel azok valós, szervezetre gyakorolt pozitív hatásainak értékét, írja a hozzánk eljuttatott közleményében Pécsi Tudományegyetem. a Pedig igazi természetes patika rejlik a fűszeresdobozban. Dr. Horváth Györgyi, a PTE Gyógyszerésztudományi Kar Farmakognóziai Intézetének igazgatója segített eligazodni a gyógyászati értékkel bíró fűszernövények világában: miért és mire érdemes használnunk ezeket a mindennapokban, egyúttal tíz fontos, jótékony hatású növényre is felhívja a figyelmet.
Némelyik fűszernövény gyógynövényként ismert, de a szakmai értelmezés alapján van, amelyik csak egyszerűen fűszernövény. Az ősközösség vadászó-gyűjtögető életmódjának élet és halál mezsgyéjén balanszírozó kísérletezései révén nem ismernénk a gyógynövényeket, a gyógyításban történő hasznosításuk lehetőségeit, és
talán a farmakognózia tudományága sem létezne, amely többek között a természetes eredetű készítményekkel foglalkozik.
Minden gyógynövény fűszer, de nem minden fűszer gyógynövény?
Nem minden gyógynövényt lehet fűszerként használni, viszont a fűszernövényeink – értékes hatóanyagaiknak köszönhetően – gyógynövényként is felhasználhatók
– hangsúlyozza dr. Horváth Györgyi, megjegyezve azt is, hogy számos definíció létezik a fűszer- és gyógynövényeket illetően.
Fűszernövényeknek tekintjük azokat a növényeket, amelyek javítják az ételek ízét, sőt aromás tulajdonságuknak köszönhetően kedvezően befolyásolják az emésztésünket.
Gyógynövényeknek azok a növények minősülnek, amelyek hatóanyagaikkal képesek betegségek gyógyítására.
Azt, hogy egy növényt melyik csoportba soroljuk, elsősorban a hatóanyagcsoportjuk dönti el
– tette hozzá Dr. Horváth Györgyi. – Például az orvosi székfű/kamilla egy közkedvelt gyógynövényünk értékes hatóanyagai miatt (illóolaj, flavonoidok, nyálkaanyagok), de nem elsőszámú fűszernövényként tekintünk rá.
Hozzátette: a gyógy- és fűszernövények okozhatnak mellékhatásokat, mint például allergiát vagy egyéni érzékenységet válthat ki egy-egy hatóanyag. Ezért fokozottan ügyelni kell a vadon begyűjtött növényekre, sőt különösen fontos megkülönböztetni a gyógy- és fűszernövényeket a mérgező növényektől. A gyűjtési hely ne legyen szántóföld vagy nagy forgalmú út mellett található terület – emeli ki az intézetigazgató.
A tíz jótékony hatású fűszernövény, amely nem hiányozhat a háztartásból, és a gyógynövénykertünket is díszítheti:
Bazsalikom (Ocimum basilicum) Helyigény: napos, meleg, szélvédett, félárnyék. Emésztésjavító és görcsoldó hatása van. Paradicsomos ételek, levesek, vadpástétomok ízesítésére népszerű fűszernövény.
Kakukkfű (Thymus vulgaris) Helyigény: napostól a félárnyékosig. Köptető (produktív köhögés esetén), fertőtlenítő – baktérium- és gombaellenes, emésztésjavító, étvágyjavító hatásai vannak. Közkedvelt ízesítője a sütőben sült csirkemellnek vagy csirkecombnak.
Koriander (Coriandrum sativum) Helyigény: napos, meleg, szélvédett helyet kedveli. Emésztésjavító és szélhajtó hatásai mellett puffadás esetén, gyomorrontás esetén is javasolt korianderes ételt fogyasztani.
Szurokfű (Origanum vulgare) Helyigény: napostól a félárnyékosig. Köptető (produktív köhögés esetén), fertőtlenítő – baktérium- és gombaellenes, emésztésjavító, étvágyjavító. Különösen paradicsomos, tészták, hal- és rizses ételek ízesítésére kiváló.
Orvosi zsálya (Salvia officinalis) Helyigény: napostól a félárnyékosig, meleg. Leginkább tea formájában fogyasztják, de lehet készíteni belőle öblögetőszert, amely fogínygyulladás esetén alkalmazandó. Izzadásgátló hatással is bír. Tészták és húsételek fűszerezésére javasolható.
Citromfű (Melissa officinalis) Helyigény: napos és meleg. Ismert nyugtató, görcsoldó hatása van, ezen kívül külsőleg ajakherpesz kezelésére is alkalmas lehet. Gyümölcslevesek, gyümölcssaláták, limonádék ízesítője.
Valódi levendula (Lavandula angustifolia) Helyigény: meleg, napos, száraz. Nyugtató hatása mellett az ideges eredetű gyomor- és bélpanaszok enyhítésére is használják. Nem mellesleg tökéletes kiegészítője a ruhásszekrénynek, ugyanis távol tartja a molyokat.
Rozmaring (Rosmarinus officinalis) Helyigény: erős napos. Mint sok más fűszernövény ennek is emésztésjavító és görcsoldó hatása van. Azonban vizelethajtóként, külsőleg pedig izomlazító, fájdalomcsillapítóként is működik. A karácsonyi kacsacombok gyakori ízesítője.
Majoránna (Majorana hortensis) Étvágy- és emésztésjavító. Erős aromás íze miatt hurkáknak, baromfi- és birkasülteknek, vadhúsoknak és mártásoknak nélkülözhetetlen fűszere.
Borsmenta (Mentha x piperita) Helyigény: napos, meleg. Emésztésjavító, epehajtó, szélhajtó. Citrommal és naranccsal készített mártását sültekhez adják. Közkedvelt likőrökben és frissítő italokban is.
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!