Bár a fenti felfedezés egyelőre csak egérvizsgálatokon alapul, az eredményeket semmi esetre sem szabad elvetni, és további kutatómunkára van szükség, vélik szakértők a Science Alert híre szerint.
Az ausztrál Griffith Egyetem tudósai által vezetett kutatócsoport egy Chlamydia pneumoniae nevű baktériummal végzett teszteket. Ez a kórokozó az embert megfertőzve tüdőgyulladást idéz elő, de a demencia késői szakaszában lévő emberek agysejtjeiben is megtalálták már.
Kiderült, hogy egerek esetében a baktérium a szaglóidegen keresztül be tud lépni az agyba. Mi több, ha az orrhám károsodott, a fertőzések súlyosbodtak.
A fertőzés hatására az egerek agyában több béta-amiloid fehérje rakódott le. Ismert, hogy ennek a fehérjének a lerakódásai (plakkjai) Alzheimereseknél jelentős koncentrációban vannak jelen.
"Mi vagyunk az elsők, akik kimutattuk, hogy a Chlamydia pneumoniae közvetlenül az orron keresztül az agyba juthat, és ott az Alzheimer-kórhoz vezető állapotot idézhet elő. Bár ezt a jelenséget egérmodellben észleltük, nem kizárt, hogy embereknél is előfordulhat" - mondja James St John idegkutató, az ausztráliai Griffith Egyetem munkatársa.
A tudósokat meglepte, hogy a C. pneumoniae milyen gyorsan megtelepedett az egerek központi idegrendszerében: a fertőzés már 24-72 órán belül bekövetkezett.
A szakértők úgy gondolják, hogy a baktériumok és vírusok az orrot (pontosabban a szaglórendszert) tekintik az agyba vezető leggyorsabb útvonalnak.
A kutatás a Scientific Reports folyóiratban jelent meg.