A sugárzás olyan energia, amely hullámok vagy részecskék formájában terjed egyik pontból a másikba. Naponta ki vagyunk téve különböző természetes és mesterséges forrásokból származó sugárzásnak.
A Napból és a világűrből származó kozmikus sugárzás, a kőzetek és a talaj sugárzása, valamint a belélegzett levegőben, az élelmiszerekben és a vízben lévő radioaktivitás mind természetes sugárzási források.
A banán gyakori példa a természetes sugárzási forrásokra. Nagy mennyiségű káliumot tartalmaz, és ennek egy kis része radioaktív.
Szerencsére nem kell lemondani a banános turmixról; a sugárzás mennyisége rendkívül kicsi, jóval kisebb, mint a természetes háttérsugárzás, amelynek nap mint nap ki vagyunk téve - olvasható a Science Alert ismeretterjesztő cikkében.
A mesterséges sugárforrások közé tartoznak az orvosi kezelések és a röntgensugarak, a mobiltelefonok és a távvezetékek. Gyakori tévhit, hogy a mesterséges sugárforrások veszélyesebbek, mint a természetes eredetű sugárzás. Ez azonban egyszerűen nem igaz.
Nincsenek olyan fizikai tulajdonságok, amelyek miatt a mesterséges sugárzás más vagy károsabb lenne, mint a természetes sugárzás.
A káros hatások a dózissal függnek össze, és nem azzal, hogy honnan származik az expozíció.
A sugárzás energiaszintjétől függően két típusba sorolható.
A sugárzás nem minden esetben veszélyes – ez elsősorban a sugárzás típusától, erősségétől és attól függ, hogy mennyi ideig vagyunk kitéve neki.
Általános szabály, hogy minél magasabb a sugárzás energiaszintje, annál valószínűbb, hogy károsodást okoz. Tudjuk például, hogy a túlzott ionizáló sugárzás károsíthatja az emberi szöveteket és a DNS-t. Azzal is tisztában vagyunk, hogy a nem-ionizáló sugárzás (például a Nap UV-sugárzása) is káros lehet, ha az ember elég nagy intenzitású sugárzásnak van kitéve. Utóbbi olyan egészségügyi problémákat okozhat, mint az égési sérülés, a rák vagy a látáskárosodás.
Fontos, hogy mivel ezek a veszélyek jól ismertek, védekezni lehet ellenük, például azzal, hogy sugárterheléssel járó orvosi vizsgálatokat csak a legszükségesebb esetben végzünk, biztonságosabb mobiltelefonokat fejlesztünk vagy csak korlátozott ideig napozunk olyan időszakban, amikor alacsonyabb az UV-sugárzás szintje.