Vágólapra másolva!
Ha tél, akkor madáretetés. A forgalmas madáretető azonban előbb-utóbb szinte biztosan odacsábít egy-egy karvalyt is. Ez a madárfogásra specializálódott kisragadozó gyors berepülésekkel próbál zsákmányt szerezni az etetőn összegyűlt asztaltársaságból – tájékoztatta szerkesztőségünket a Duna-Dráva Nemzeti Park (DDNP).
Vágólapra másolva!

Ahogy arra a nemzeti park szakembere rámutatott, számos madárbarát vág bele a hideg hónapokban ebbe a hasznos, egyben szórakoztató tevékenységbe. A jól és kitartóan végzett téli madáretetésnek tagadhatatlanul fontos madárvédelmi szerepe van, ugyanakkor nincs is jobb, mint a meleg nappaliból figyelni az ablak elé állított madáretetőn zajló sürgölődését.

A napraforgómagra, állati zsiradékra, esetleg gyümölcsökre alapozott etetést jellemzően az énekesmadarak használják ki.

Cinegék, pintyfélék, rigófélék járnak be az udvarokba, hozzájuk harkályok, szajkók csatlakoznak. A DDNP szerint a forgalmas madáretető azonban előbb-utóbb szinte biztosan odacsábít egy-egy karvalyt is, hiszen a madárfogásra specializálódott kisragadozó gyors berepülésekkel próbál zsákmányt szerezni az etetőn összegyűlt asztaltársaságból.

Egyre többen telepíteenk madáretetőt a kertjükbe Forrás: AFP/PhotoAlto/Odilon Dimier

– magyarázták a szakemberek. – Mivel kizárólag kistermetű madarakkal táplálkozik, az etetők környékén nagyobb eséllyel lesz sikeres, mint az ilyenkor szinte kiürülő erdőben.

Hozzátették: gyors röpte miatt nehéz megfigyelni, de ha a madáretetőtől kissé távolabb kihelyezünk számára egy vastagabb ágat, szinte biztos, hogy megpihen rajta egy sikertelen zsákmányszerzés után, és ekkor lehetőséget ad arra, hogy gyönyörködjünk kecses termetében, szép tollazatában.

A karvaly (Accipiter nisus) Magyarországon védett faj, természetvédelmi értéke 50 ezer forint.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!