Időszámításunk szerint 7. század után Aezani hanyatlásnak indult, és a templomdombon álló épületek egy részét a szeldzsuk korszakban (Kr. u. 1040 és 1157 között) a tatárok Çavdar fellegvárrá alakították át (erről kapta nevét a közelmúltbeli Çavdarhisar település).
A Kütahya Dumlupınar Egyetem régészei a Rindakos folyó mellékfolyóját, a Penkalas patakot átszelő római kori hidak közelében folytattak ásatásokat.
A kutatók görög isteneket ábrázoló kőfejeket találtak: Erósz (a szerelem és a szex istene), Dionüszosz (a szőlőszüret, a bortermelés, a gyümölcsösök és gyümölcsök, a növényzet, a termékenység, az őrület, a rituális őrület, a vallásos extázis, az ünneplés és a színház istene), a félisten Héraklész (a görög mitológia isteni hőse, Zeusz és Alkméné fia), valamint a görög panteon számos más istenét ábrázolták.
A csapat egy majdnem teljes szobrot is feltárt, amelynek csak a talapzatának a fele és az egyik lába hiányzik.
A szobor több mint kétméter magas, és egy férfialakot ábrázol, bár a csapat még nem közölte, hogy az Aizanoi egy fontos alakját, vagy egy legendás hőst, esetleg egy istent ábrázolhat-e.
A korábbi, 2021-es ásatások során szintén kőfejekre bukkantak a legújabb felfedezés környékén, ahol a kutatók Aphrodité (a szerelem istennője) és Dionüszosz fejét tárták fel. A régészek 2020-ban Héraklész fej nélküli szobrát is megtalálták, bár a legújabb Héraklészt ábrázoló kőfej nem egyezik a korábbi szoborral, ami arra utal, hogy egy másik szobor még ott rejtőzik valahol.
A 2022-es ásatási szezonban a harmadik híd törmelékén végzett munkálatokkal számos, a hídhoz tartozó tömböt tártunk fel
– mondta Prof. Dr. Gökhan Coşkun, a Kütahya Dumlupınar Egyetem munkatársa a HeritageDaily online tudományos portálnak. – Emellett egy napórára és számos márványszobor darabjára bukkantunk.