Ahogy arra a Duna-Dráva Nemzeti Park emlékeztet, mindenki számára ismert jelenség, hogy a téli időszakban számos olyan madárfaj megjelenik hazánkban, melyekkel csak ilyenkor találkozhatunk.
A madáretetőkön feltűnő fenyőpintyek, a csipkebogyót, galagonyatermést fogyasztó fenyőrigók, vagy a nagy lilikek mind a téli madárvendégek közé tartoznak.
Ám vannak kevésbé feltűnő fajok is, amelyek szintén a hideg hónapokban érkeznek meg hozzánk.
A többek között az Alpok és Kárpátok törpefenyves, sziklafüves régióiban költő havasi pityer szinteészrevétlenül jelenik meg télen a Kárpát-medence alacsonyabb térségeiben
– magyarázta Völgyi Sándor, a Duna-Dráva Nemzeti Park munkatársa. – Nem jár a madáretetőre, nincs feltűnő színe, és nem is ül ki magas kilátópontokra, így szinte csak akkor vesszük észre, amikor a természetben sétálva egyszer csak felrepül a lábunk alól, hogy aztán kicsit távolabb ismét a talajon landolva tűnjön el a szemünk elől.
Hozzátette: kedvenc helyei a folyók, tavak fövenyei, a lecsapolt tómedrek, de alacsony füvű legelőkön, vagy szántóföldi dűlőutak mentén is találkozhatunk vele.
A havasi pityer (Anthus spinoletta) Magyarországon védett faj, természetvédelmi értéke 25 ezer forint.