A szilágyperecseni lelőhelyen először 2017-ben végeztek mentőásatásokat. Ekkor kerültek elő az első leletek, többek között egy teljesen lerombolt középkori templom falainak lenyomatai. Egy időre az ásatásokat felfüggesztették, majd 2020-ban újrakezdték, és templom közeli sírokat találtak. Ekkorra már egy pontosabban kirajzolódott képet kaptak a kutatók a valószínűsíthetően a Reformáció idején lerombolt templom alapjáról.
Az itt feltárt csontvázak több szempontból is érdekesek voltak. Az egyik felnőtt férfi csontváza keresztény szokáshoz híven keleti tájolást kapott, míg mellette egy gyermek csontváz erre merőlegesen, szinte pontosan észak-déli tájolással lett a sírgödörbe helyezve annak ellenére, hogy a sírgödör hosszúsága és szélessége megengedte volna a felnőtt mellé helyezést is.
A gyermek az egyetlen olyan, a temetőben feltárásra került csontváz, ami melléklettel rendelkezik. A koponyát egy pártához hasonló textil vette körül, valamint textilmaradványok voltak megfigyelhetőek a mellkasi részen is. A lelet mely egy bársonyra rögzített, gyöngyökkel díszített csipke, egyelőre restaurációs munkálatok alatt áll és valószínűsíthető, hogy pártáról vagy gallérról lehet szó.
2021-ben folytatódtak a szilágyperecseni ásatások, ekkor került elő egy újabb, már visszatemetésből származó csontváz. A csontok nem voltak anatómiai pozícióban, ezeket ólom „lepel" terítette be, ami valószínűleg a koporsó fedele volt. A nagy mennyiségű sírmellékletet a lengyel-magyar típusú fegyverzet darabjai alkották: sisak, kardok, szablya, vállvért, sarkantyúk, buzogány, amelyek a 16.-17. századra datálhatók.
A lelet nem csak emiatt izgalmas, hanem azért is, mivel írott források alapján megvan rá az esély, hogy a Báthory család somlyói ágának egyik tagjáról lehet szó.
A Báthory családról köztudott, hogy többeket közülük Perecsenben helyeztek örök nyugalomra, valamint, hogy itt templomuk és kúriájuk is állt. A források ólomfedeles koporsót is említenek.
A Báthoryak egy sváb gyökerekkel rendelkező, a Gutkeled nemzetségből származtatható magyar főnemesi család. Tagjai között megannyi méltóság, főméltóság, erdélyi vajda és fejedelem található.
A hatalmas befolyással rendelkező család három fő ágra, az ecsedi, szaniszlófi és somolyai ágakra bontható.
Többszáz éves múltjuk során rendkívül gazdag történelmet hagytak hátra maguk után. A család méltán híres olyan emberekről, mint például Báthory István, Erdély első önálló fejedelme, vagy a kegyetlen legendává vált Báthory Erzsébet. A család múltjának kutatása a mai napig egy népszerű téma történészek és régészek körében is.
Perecsen és környéke hosszú századokon át a Báthory család birtokában állt, ezért több mint valószínű, hogy ezek a leletek a család tagjaihoz köthetőek, viszont ennek bizonyításában már az archeogenetika lesz a kutatók segítségére.
Mivel a csontvázak restaurálása folyamatban van, ezért azokat Zilahon a helyszínen, extrém körülmények között kellett a kutatóinknak feldolgozni. Ennek során 14 csontvázból történt mintavétel, melyből mindegyikből sikeresen rendkívüli minőségű DNS-t tudtunk kivonni, majd DNS szekvenálást végezni.
A kutatóink első körben az egyének szekvenciáit analizálják, majd a temetőn belüli rokonsági viszonyokat fogják feltérképezni a legújabb algoritmusaink segítségével.
Ezt követően régészek és történészek segítségével olyan biztos Báthory csontlelet kerül feldolgozásra, melyből a családra jellemző genetikai profil meghatározása után biztos választ tudnak adni arról, hogy a Perecsenben található csontvázak a Báthory család leszármazottjai.
(Forrás: Magyarságkutató Intézet: https://mki.gov.hu/hu/)