Régóta gyanítják, hogy a rossz álmok és a neurológiai betegségek között kapcsolat van, különösen a férfiak körében, a mostani tanulmány azonban az első, ami összefüggésbe hozza ezeket a tüneteket a Parkinson-kórral.
A kutatók 3818 normális agyműködésű idősebb férfi egészségi állapotát vizsgálták 12 éven át, és azt találták, hogy akiket gyakrabban sújtanak rémálmok, azoknál kétszer nagyobb valószínűséggel alakul ki Parkinson-kór.
A legtöbb diagnózis a vizsgálat első öt évében történt.
Az eredmények azt sugallják, hogy az álmok tartalma alapján az idősebb embereknél megjósolható a Parkinson-kór kialakulásának valószínűsége. A korai beavatkozás pedig segíthet a tünetek enyhítésében.
A Parkinson-kór esetében az egyik legnagyobb kihívás a korai diagnózis. Mire a legtöbb embernél észlelik, hogy megbetegedett, a páciensek már elvesztik dopamintermelő idegsejtjeik 60-80 százalékát.
Ráadásul a szerzők egy korábbi tanulmánya arra jutott, hogy a gyakori rémálmokat átélők állapota gyorsabban romlik, mint a hasonló élményeket nem tapasztaló sorstársaiké.
Egyelőre nem világos, hogy ugyanilyen összefüggés miért nem figyelhetők meg nőknél, ennek kiderítéséhez további vizsgálatokra van szükség.
A teljes tanulmány az EclinicalMedicine című szaklapban olvasható.