Az abelisauridák egy kétlábon járó, húsevő csoportot alkottak, amelynek tagja a kréta időszakban (145 millió és 66 millió évvel ezelőtt) éltek.
Más abelisauridákhoz hasonlóan az újonnan felfedezett dinoszaurusznak is megrövidült, buldogszerű arca volt. Kegyetlen megjelenése ellenére ez a húsevő valószínűleg nem volt a legnagyobb, leggonoszabb csúcsragadozó, amely valaha a területen járt.
"99%-ig biztosak vagyunk benne, hogy - ellentétben néhány más korból és helyről származó rokonával - ez a bizonyos abelisaurida nem állt a tápláléklánc csúcsán" - mondta Matthew Lamanna, a pittsburghi Carnegie Természettudományi Múzeum paleontológusa, a dinoszauruszt felfedező kutatók egyike a Live Science-nek.
Bár Lamanna és tudóstársai csak egyetlen csontot találtak, az epipofízisnek nevezett jellegzetes struktúrák alapján szinte azonnal abelisaurida csigolyaként tudták azonosítani a fosszíliát.
A csont morfológiájának számítógépes elemzése után a csapat arra a következtetésre jutott, hogy a csont egy eddig ismeretlen fajhoz tartozik, amelynek még nem adtak tudományos nevet. Eredményeiket a Royal Society Open Science című folyóiratban tették közzé.
A most felfedezett abeliszaurusz némileg hasonlított egy szteroidokkal felpumpált testalkatú Tyrannosaurus rexre, csak még rövidebb karral - számolt be a Smithsonian Magazine. A déli féltekén a jura időszak közepétől, mintegy 170 millió évvel ezelőttig, egészen addig barangoltak, amíg a Chicxulub aszteroida véget nem vetett az uralmuknak.
A londoni Természettudományi Múzeum szerint az abelisauridák közül talán a leghíresebb a szarvas Carnotaurus, egy patagóniai ragadozó, amely elérte a 7,6 méter hosszúságot. Nevét a latin "hús" és "bika" szavakból kapta, és ennek a félelmetes ragadozónak az animált változatai jelentek meg az Apple TV "Prehistoric Planet" című sorozatában és a "Jurassic Park" franchise-ban (bár az ábrázolások tudományos pontossága változó mértékű).