A most közzétett videó 100 nappal Maya születése után jelent meg, aki a Sinogene Biotechnology Company vállalat képviselői szerint június 10-én „látott napvilágot" egy pekingi laboratóriumban. A cég általában elhullott háziállatok, például macskák, kutyák és lovak klónozására specializálódott magánügyfelek számára.
A vállalat azonban most szakértelmét szeretné felhasználni a veszélyeztetett fajok megőrzési célú klónozására
– írta a Global Times kínai híroldal, amit a ScienceAlert online tudományos portál idéz.
Mayát egy teljesen kifejlett sarki farkastól (a szürke farkas amerikai alfaja) gyűjtött DNS segítségével klónozták, amely
fogságban pusztult el a Harbin Polarland-ban, egy északkelet-kínai vadasparkban.
A Global Times szerint az „eredeti Maya" Kanadában született, mielőtt 2006-ban Kínába szállították volna, és idős kora miatt pusztult el 2021 elején.
Maya klónozása két év fáradságos erőfeszítés után sikeresen befejeződött
– mondta Mi Jidong, a Sinogene vezérigazgatója a cég sajtótájékoztatóján.
A kutatók eredetileg összesen 137 darab sarki farkas embriót hoztak létre úgy, hogy az eredeti állat bőrsejtjeit kutyából származó éretlen petesejtekkel fuzionálták a szomatikus sejtmag transzfer (SCNT) néven ismert eljárás segítségével, amit gyakran terápiás klónozásnak hívnak.
Az embriók közül 85-öt sikeresen ültettek be hét beagle nőstény kutyába. A Global Times szerint ezek közül csak egy fejlődött ki teljesen a vemhesség alatt. A kutatók azért „használtak" kutyákat is úgymond helyettesítőként, mert nem volt elegendő fogságban tartott nőstény farkasuk a kísérletekhez.
Szerencsére a kutyák elegendő DNS-en osztoznak a farkasokkal ahhoz, hogy a hibrid vemhesség sikeres legyen.
Maya jelenleg a „béranyjával" él egy Sinogene laboratóriumban a kelet-kínai Xuzhouban, de a farkaskölyköt a tervek szerint végül a Harbin Sarkvidékre szállítják, hogy más sarki farkasokkal éljen együtt.
A park őrei azonban úgy vélik, hogy elszigetelt nevelése miatt „csak lassan lehet majd bemutatni a falka többi tagjának".
A Sinogene azt is elárulta, hogy hamarosan meg kellett születnie egy második sarki farkas klónnak, amelyet egy ismeretlen hím DNS-éből hoztak létre. A kölyök születéséről azonban egyelőre nem érkezett megerősített jelentés.
A vállalat azt is bejelentette, hogy új partnerséget köt a Pekingi Vadasparkkal, hogy a jövőben még több fogságban tartott fajt klónozhasson, bár konkrét projektekről még nem beszéltek.
A CBS News szerint a Sinogene 2019-ben egy olyan projektben is részt vett, amely során hat egyforma németjuhász klónt állítottak elő: az állatok később a pekingi rendőrséghez kerültek kiképzésre.