"Megmutattuk, hogy kölcsönhatásba tudunk lépni élő idegsejtekkel, és rá tudjuk venni őket arra, hogy módosítsák aktivitásukat" - mondta Brett Kagan, a Cortical Labs biotechnológiai startup cég tudományos vezetője a kiadott sajtóközleményben, amit a Futurism portál ismertetett. Hozzátette: a megfigyelt jelenség hasonlít az intelligenciához.
Az agyműködés tanulmányozása során napjainkban a kutatók állatkísérletekre, illetve a mesterséges intelligenciára vannak utalva.
Ha hihetünk az új tanulmány mögött álló kutatóknak, akkor ez az előrelépés kiválthatja az előbb említett modelleket, és ez hatalmas lökést adhat az agykutatásnak.
Tanulmányukhoz a kutatók egér és emberi sejteket is használtak; az előbbieket embrionális egéragyból vették, míg az utóbbiakat őssejtekből nyerték. A sejteket ezután mikroelektródák tetején növesztették, amelyek egyszerre tudták stimulálni őket és leolvasni az aktivitásukat.
A tudósok végül az elektródák segítségével megtanították „röplabdázni" a miniagyakat. Játékukat az alábbi videóban láthatjuk:
"Korábban még soha nem voltunk képesek látni, hogyan viselkednek a sejtek virtuális környezetben" - mondta Kagan. "Sikerült egy olyan zárt hurkú környezetet létrehoznunk, amely képes leolvasni, mi történik a sejtekben, értelmes információkkal stimulálni őket, majd interaktívan megváltoztatni a sejteket, hogy azok valóban módosíthassák egymás működését."
Az eredmények a kutatók reménye szerint jelentős hatással lehet majd a technológia és az egészségügy fejlődésére.