Az előrejelzés szerint a légkörben az uralkodó gáz ismét a metán lehet, az oxigén pedig visszaszorul. Öröm az ürömben, hogy ez nem a közeljövőben fog megtörténni, addig van még pár milliárd évünk, a változás ugyanakkor elkerülhetetlen. A tanulmány azt is kimutatta, hogy a légköri oxigén nem állandó jellemzője a lakható világoknak, és ez a megállapítás befolyásolhatja a Földön kívüli létformák keresését is.
A szakértők szerint az oxigén még azelőtt el fog tűnni a Földről, hogy a nedves üvegházhatású körülmények kialakulnának, és a felszíni víz nagymértékben elveszne az éghajlati rendszerből.
A kutatók lefuttatták a Föld bioszférájának részletes modelljeit, figyelembe véve a Nap fényességének változását és a szén-dioxid szintjének megfelelő csökkenését, mivel a gáz lebomlik a növekvő hő hatására.
A kevesebb szén-dioxid kevesebb fotoszintetizáló élőlényt, például növényt jelent, ami kevesebb oxigént eredményez.
A tudósok korábban azt jósolták, hogy a Napból érkező fokozott sugárzás körülbelül 2 milliárd éven belül eltörli az óceánok vizeit a bolygónkról, de az új modell – ami nagyjából 400 000 lefuttatott szimuláció átlagán alapul - azt mondja, hogy az oxigénszint csökkenése fogja először elpusztítani az életet.
Az oxigénszint esése extrém lesz. Nagyjából egymilliószor kevesebb oxigénről beszélünk, mint ma"
– nyilatkozta az egyik kutató, Chris Reinhard.
A tanulmányt napjainkban különösen aktuálissá teszi, hogy egyre intenzívebben keressük a Naprendszeren kívüli lakható bolygókat. Mostanában nagyobb teljesítményű teleszkópok lépnek működésbe, és a szakértők tudni akarják, hogy mit kell keresni a műszerek által gyűjtött rengeteg adatban. Elképzelhető, hogy az oxigénen kívül más életjelekre is vadásznunk kell ahhoz, ha idegen létformákat akarunk találni.
A Reinhard és Kazumi Ozaki, a japán Toho Egyetem környezetkutatója által végzett számítások szerint a Föld oxigénben gazdag, lakhatósági története a bolygó teljes élettartamának mindössze 20-30 százalékáig tarthat - a mikrobiális élet még jóval azután is létezni fog, hogy mi már nem leszünk.
Az oxigénhiányos légkört a magas metánszint, az alacsony szén-dioxid-szint és az ózonréteg hiánya jellemzi. A Föld rendszere valószínűleg az anaerob létformák világa lesz"
- mondta Ozaki.
A kutatás a Nature Geoscience című folyóiratban jelent meg.