Vráble-Ve'lke Lehemby területét időszámításunk előtt 5 250 és 4 950 között lakták: három szomszédos falu 313 házából állt. A három település közül a délnyugati települést 1,3 kilométer hosszú kettős árok vette körül, amely valószínűleg inkább határjelzőként, mint védelmi célokat szolgált.
Az árok feltárását végző régészek 38 embert találtak egy tömegsírnak tűnő, 15 négyzetméteres területen.
Egy kisgyermek maradványait leszámítva úgy tűnik, hogy az összes elhunytat lefejezték, ami kiegészíti a 2021-ben a közelben felfedezett több más, lefejezett maradványokat rejtő temetkezést.
A tisztázatlan elhelyezkedésű tömegsírokban az egyén azonosítása általában a koponya alapján történik, így számunkra az idei lelet különösen nagy kihívást jelentő feltárási helyzetet jelent
– mondta Martin Furholt a Kieli Egyetem munkatársa a HeritageDaily online tudományos portálnak.
A felfedezés számos kérdést vet fel. Több, az anatómiai helyzetéből kimozdult csont arra utal, hogy a már csontvázas testeket az árok közepére tolták, hogy helyet csináljanak az újaknak.
Néhány csontváznál az első nyakcsigolya is megmaradt,
ami a tudósok szerint arra utalhat, hogy a fejet óvatosan távolították el, nem pedig egy elsietett, erőszakos művelet volt.
Kézenfekvőnek tűnhet az emberáldozatokkal járó mészárlás feltételezése, ami talán mágikus vagy vallási elképzelésekkel áll összefüggésben
– mutatott rá Maria Wunderlich, a projekt vezetője. – A háborús konfliktusok is szerepet játszhatnak, például a faluközösségek közötti vagy akár a nagy településen belüli összetűzések.
Felvetette: vajon ezek az emberek fejvadászok áldozatául estek, vagy esetleg a falubeli társaik gyakoroltak egy speciális halálkultuszt, amelynek semmi köze nem volt a személyek közötti erőszakhoz?
A szakemberek még ezután próbálják meg tisztázni ezeket a kérdéseket.