A terepnap célja egyrészt a nagyragadozókhoz kapcsolódó hazai ember-vadvilág konfliktusok bemutatása, másrészt pedig a résztvevők közvetlenül is tájékozódhattak a BNPI Természetvédelmi Őrszolgálatának nagyragadozókkal kapcsolatos feladatairól.
A MATE oktatói és hallgatói megismerhették a hazai nagyragadozók monitorozásának terepi módszereit, illetve
a SWiPE projekt részeként zajló kísérleti mintavételezési eljárást, mely során egy keresőkutyával egészül ki a genetikai minták gyűjtési módszertana.
A kutya segítségével a közvetett életjelek, például a farkasok genetikai mintavételezésre is alkalmas életnyomainak (hullaték, préda, vizelet, vér, szőrszálak) felkutatása hatékonyabbá válhat.
Ezen túl tesztelésre kerül az is, hogy a kutya által talált, DNS-elemzésre beküldött minták is nagyobb valószínűséggel tartoznak az esetünkben vizsgált fajhoz, vagyis a farkashoz. A terepmunka során alkalmazott keresőkutyák segíthetnek a fokozottan védett hazai nagyragadozók illegális elejtésének potenciális eszközeinek és nyomainak felderítésében, ami hosszú távon a természet elleni bűncselekmények visszaszorítását eredményezheti.
(Forrás: Bükki Nemzeti Park Igatgatóság: https://www.bnpi.hu/)