Legtöbbünk számára a rándulások fájdalommentesek és ártalmatlanok, csupán rövid ideig tartanak, és kisebb bosszúságot jelentenek. Ilyen esetben a szemhéjgörcsöt valószínűleg nem kóros állapot idézi elő. Ha azonban a szem rángatózása hosszabb ideig tart, órákig vagy akár napokig is, annak már számos különböző oka lehet.
„A szemrángást általában stressz, idegesség, szorongás, túl sok koffein, fáradt szem (például számítógépes munka vagy digitális eszközök intenzív használata miatt) vagy alváshiány váltja ki" – sorolja Dr. Nagy Angéla, a Budai Szemészeti Központ szemész szakorvosa. Ugyanakkor a szemben lévő idegen testek, a kötőhártya-gyulladás, a szemhéjszél gyulladása vagy a szaruhártya apró elváltozásai, pl. a kontaktlencse helytelen felhelyezése miatt is jelentkezhet tikkelés szerű tünet."
A magnéziumhiány szintén a szemrángás egyik lehetséges gyakori oka. Ez az ásványi-anyag fontos szerepet tölt be az izmok és az idegek megfelelő kommunikációjában. Hiányában az idegek helytelen jeleket küldhetnek az izmoknak. A szemrángás mellett a magnéziumhiány másik jellegzetes tünete a lábban jelentkező görcsök. A magnéziumhiányt gyakran az egészségtelen vagy kiegyensúlyozatlan étkezés okozza, de hasmenés és diéta is kiválthatja. Sőt, szervezetünknek néha több magnéziumra van szüksége, például várandósság vagy rendszeres testmozgás során. A cukorbetegség, a krónikus vesebetegségek, a cöliákia (gluténintolerancia) és az alkoholfogyasztás szintén magnéziumhiányhoz vezethet.
A legtöbb szemhéjgörcs néhány nap vagy hét alatt kezelés nélkül elmúlik. Ellenkező esetben törekedjünk a kiváltó okok megszüntetésére:
„A szemhéjgörcsök csak akkor tekinthetők orvosilag kritikusnak, ha a rángatózás vörös vagy duzzadt szemekkel, szokatlan váladékozással, lelógó szemhéjjal vagy az arc más részein jelentkező rándulással jár. Ezek súlyosabb neurológiai rendellenesség tünetei lehetnek, ilyenkor mindenképpen indokolt szakorvos felkeresése" – zárja Dr. Nagy Angéla.