Nepálban található a Himalája nagy része, a világ legmagasabb hegyvonulata, és a nepáli társadalom nagy része erősen összefonódik a természettel. Az állattartás és a tűzifa kitermelése azonban hatalmas erdőirtásokhoz vezetett.
A nepáli erdők bajban voltak. A hegyvidéki erdők különösen leromlottak, ami a Világbank 1979-es jelentésére késztetett, amely arra figyelmeztetett, hogy jelentős reformok nélkül az ország hegyvidéki erdői 1990-re nagyrészt eltűnnek. Mivel az ország geológiája annyira különleges, Nepál is megérezte az erdők eltűnését.
A hegyvidéki erdők pusztulása és degradációja az áradások és földcsuszamlások növekedéséhez vezetett.
Ezért az ország kormánya nagy döntést hozott: úgy döntött, hogy visszalép; újraértékelte az erdőgazdálkodási politikáját és fokozatosan nagyobb ellenőrzést engedett át a helyi közösségeknek.
Egy 1993-as, sarkalatos törvény lehetővé tette azt is, hogy az erdészek átadják az irányítást a helyi közösségi erdészeti csoportoknak, ami jelentős döntésnek bizonyult.
Most, néhány évtizeddel később, a NASA által finanszírozott kutatás megállapította, hogy ez a döntés nagyban megtérült. Nepál erdőterületének több mint egyharmada közösségi kezelésben van, és az ország erdőterülete majdnem megduplázódott: 26 százalékról 45 százalékra. Független tanulmányok is megerősítették a Nepál által elért jelentős erdősítési eredményeket.
Miután a közösségek elkezdték aktívan kezelni az erdőket, azok főként a természetes regeneráció eredményeként nőttek vissza
– mondta Jefferson Fox, a NASA Land Cover Land Use Change projektjének vezető kutatója, a hawaii East-West Center kutatási igazgatóhelyettese a ZME Science online tudományos portálnak. –Az emberek még mindig használták az erdőket, csak nem engedélyezték, hogy aktívan kezeljék őket, és nem volt ösztönzés erre.
Ennek eredményeképpen az erdőket nagymértékben lelegelték az állatállományok, és a fákat gyakran tűzifának használták, ezért az erdők állapota leromlott. A javulás is csak fokozatosan történt. Ám a természeti parkok, amelyekben számos endemikus és veszélyeztetett faj él, most ismét virágoznak.
A ritka fajok újonnan megtalált élőhelyeket élveznek, és a jól ismert mondás, miszerint „a természet gyógyít" folyamat kibontakozóban van Nepálban.
A szakemberek úgy vélik, hogy nehéz volt ezt azt előrelépést elérni, de ugyanolyan könnyű elveszíteni is. Most abban reménykednek, hogy az intézkedések Nepál és a világ többi része számára is a siker fenntartható receptjei lesznek.