Ahogy arra a PTE rámutatott, a három éven át, 2019 és 2021 között zajló nemzetközi vizsgálatokból kirajzolódik: globális problémával állunk szemben, amely egyszerre gyökerezik a pandémia óta különösen megugrott internetes vásárlásokban, valamint a fogyasztói attitűdökben.
A weboldalak különféle keresőoptimalizálási (SEO, Search Engine Optimization) technikákat használnak oldalaik látogatottságának növelése érdekében
– vezeti fel a témát a Journal of Medical Internet Research felületén 2022 november végén megjelent tanulmány egyik szerzője, dr. Fittler András gyógyszerész, a Pécsi Tudományegyetem Gyógyszerésztudományi Karának docense, dékánhelyettese, aki hosszú évek óta kutatja az online gyógyszerforgalmazás, az internetes gyógyszertárak és a hamis gyógyszerek témakörét, azok egészségügyi és gazdasági aspektusait.
Kiemelte: a keresőoptimalizálás összetett és időigényes eljárás, eredményeként viszont egy weboldal jobb helyezést ér el a találati listák organikus, azaz nem fizetett találatai között.
Az illegális gyógyszerkereskedők számára a hagyományos keresőoptimalizálás nem időhatékony módszer, ezért nem ritka, hogy alternatív, tisztességtelen digitális marketingmódszerekhez nyúlnak.
Gyakran elavult weboldalakat céloznak, amelyeket feltörve elhelyeznek rajtuk egy olyan kódot, ami onnantól kezdve átirányítja a beérkező forgalmat egy másik, az illegális forgalmazó által preferált felületre.
Ennek eredményeként a felhasználók lekérdezései egyaránt tartalmazhatnak „normál" és „kompromittált/megtévesztő" találatokat
– fogalmazott Fittler András. – Ez utóbbi linkekre kattintva rossz minőségű tartalom vagy rosszindulatú webhely nyílik, mivel a jóhiszemű felhasználók nem látják a kompromittált weboldal eredeti tartalmát, a feltört honlapok ugyanis ezredmásodperceken belül átirányítják a böngészőket az új céloldalra: ezt nevezzük a Search Engine Poisoningnak (SEP), azaz keresőmotor-mérgezésnek.
A pécsi kutatók nemzetközi adatgyűjtése során összesen tizenkettő európai ország – Bulgária, Horvátország, Észtország, Finnország, Franciaország, Görögország, Magyarország, Olaszország, Románia, Spanyolország, Svédország, Egyesült Királyság – Google keresési találati listájának reprezentatív mintája alapján megállapították, hogy globális jelentőségű problémával állunk szemben.
Valamennyi értékelt ország találati listájában azonosították a merevedési zavarok kezelésére szolgáló négy hatóanyag közül legalább egyet forgalmazó feltört linket.
Az átirányítási támadások potencianövelő hatóanyagokra specifikus keresési kifejezéseket adott találatainak gyakorisága:
A szerkesztőségünkhöz eljuttatott kutatás rámutat, hogy a fogyasztók és betegek elsődleges tájékozódási pontja egészségügyi témákban az internet és a keresés legyakrabban a keresőmotorok által generált találati listák.
Fittler András hangsúlyozta: a gyógyszerek és egészségügyi termékek akkor alkalmazhatóak biztonságosan, ha a megfelelő diagnózis és kezelési terv mentén, megfelelő minőségű termékeket alkalmaznak a betegek és a kezeléshez szükséges információkat hiteles forrásból a megfelelő felkészültségű szakemberektől (pl. gyógyszerészek, orvosok) megkapják.
A szakemberek szerint a tudatos és biztonságos gyógyszeralkalmazás érdekében elengedhetetlen, hogy kizárólag hatósági engedéllyel rendelkező gyógyszertárakban vásároljunk gyógyszert.