Ahogy arra az intézmény rámutat, napjainkban már rutinszerűen végeznek olyan hallásjavító műtéteket a Szegedi Tudományegyetemen, amelyeket még 15 évvel ezelőtt is lehetetlennek tűnt véghezvinni.
Süketen született gyermekek kapják vissza a hallásukat, így teljes életet élhetnek, de idős emberek hallásvesztését is korrigálják, ezzel lehetővé téve, hogy ne szigetelődjenek el a társadalomtól.
Mindezt egy olyan eszköz teszi lehetővé, amelynek világszinten is legnagyobb gyártója egy ausztrál központú cég, akinek a képviselői Szegeden egyeztettek az SZTE orvosaival, szakembereivel az együttműködés további lehetőségeiről.
A piacvezető cég elnökhelyettese, Catherine Picard személyesen jött el hazánkba, hogy megtekintse a szegedi műtéteket.
Sajnos egyelőre világszinten a potenciálisan gyógyítható, időskori hallásvesztésben szenvedő emberek mindössze 5%-án tudunk segíteni és ennek legfőbb oka, hogy sokan azok közül, akiknek segíthetne ez az eszköz, nem is tudnak a létezéséről, ezért célunk az ismeretterjesztés is
– mondta el Catherine Picard, a Cochlear innovációért és technológiai befektetésekért felelős elnökhelyettese. – Azon dolgozunk, hogy ez a szám rohamosan emelkedjen és köztudottá váljon, hogy ez a technológia már létezik.
Prof. Dr. Rovó László, az SZTE rektor hozzátette: az SZTE klinikai központjában található a világ egyik legjobban felszerelt, cochlearis implantátumok beültetésére is használható műtő, a kapcsolódó infrastruktúrával.
Olyan vizsgálatokat és beavatkozásokat is el tudunk végezni, amilyeneket a világon csak nagyon kevés helyen lehetséges
– emelte ki a rektor.
A cég képviselői egy teljes napot töltöttek a Szegedi Tudományegyetemen azzal a céllal, hogy megismerjék a tapasztalatokat, amelyeket a Prof. Dr. Rovó László által vezetett csoport szerzett a hallásjavító műtétek során.
A tudósok optimális elektrofiziológiai megoldásokat keresnek, például, hogy a műtétek során mi az elektródák optimális elhelyezése vagy mi a legmegfelelőbb szint amivel érdemes a páciensek idegrendszerét, érintett idegeit stimulálni.
Ezek mind segítenek, hogy kialakítsák a jövőben a legmegfelelőbb terápiát és a legjobb eszközöket.
A jövőben a műtétek is egyszerűbbé válhatnak. Ez az érintett magyarországi társadalmi rétegek szempontjából is kulcsfontosságú, hiszen ilyen módon láthatóvá válik, hogy erre a komoly problémára létezik megoldás.
A szakemberek szerint a cochleáris implantációs rendszer működése lehetővé tenné sokkal több, süketen született gyermek számára a társadalmi beilleszkedést. A teljes szintű hallást adó beavatkozásra akkor van a legjobb esély, ha
az újszülöttosztályokkal együttműködve megtalálják azokat a csecsemőket, akiknél elvégezhető a műtét és ezt 6 hónapos koruk után nem sokkal el is végzik.
Ahogy arra a közlemény rámutat, a Szegedi Tudományegyetem szakorvosai az országban az elsők között végeztek el ilyen beavatkozásokat, Cziegner Jenő professzor vezetésével.