A maszk körülbelül 30 centiméter magas és 18 centiméter széles, amin két szemlyuk, egy száj, valamint az egyik oldalán egy perforált lyuk van, amely valószínűleg zsinórt tartott, hogy a maszkot a viselője arcán tartsa.
A kutatók szerint a maszkot rituális szertartásokhoz használták a Yayoi-korszakban, körülbelül 1800 évvel ezelőtt, mégpedig a fontos mezőgazdasági ünnepek alkalmával.
Ebben az időszakban Japán áttért a letelepedett mezőgazdasági társadalomra, és olyan mezőgazdasági módszereket használt, amelyeket Koreából vezettek be a Kyushu régióban.
Ahogy arra a szakemberek emlékeztettek, a Yayoi-korszak megkülönböztető jellemzői közé tartozik az új Yayoi-kerámia stílusok megjelenése, a tökéletesített ácsmunka és építészet, valamint az intenzív rizstermesztés kezdete a rizsföldeken.
A felfedezés a harmadik fából készült maszknak ebből az időszakból,
ami hasonlít egy másik maszkhoz, amelyet a Nara prefektúrában található Makimuku romoknál találtak.
Úgy vélem, hogy a maszk egy „fej szellemét" ábrázolta, amelyről azt hitték, hogy egy ember alakú isten, és Okimi tekintélyét jelképezi
– mondta Kaoru Terasawa, a Makimukugaku Kutatóközpont igazgatója a HeritageDaily online tudományos portálnak.
Hozzátette: Okimi a Yamato királyság vezetője volt, egy befolyásos klánokból álló, a mai Nara prefektúra területén székelő domináns politikai koalícióé, amely a Krisztus után a harmadik századtól a hetedik századig uralkodott.
Az ásatások során egy fa vizesvödröt és egy elszenesedett, kapa alakú fatárgyat is találtak árvízi üledékben 2,9 méterrel a talaj felszíne alatt.
A maszkot április 29. és május 7. között az Oszaka prefektúra Izumi városában található Yayoi Kultúra Múzeumában állítják ki.