Az ezekkel az oltásokkal kapcsolatos tanulmányok is „rendkívül ígéretesek" és egyes kutatók szerint a Covid-oltás sikerének köszönhetően 15 évnyi előrelépést értek el 12-18 hónap alatt.
Dr. Paul Burton, a Moderna gyógyszergyártó vállalat vezető orvosigazgatója elmondta, hogy
szerinte a cég már öt éven belül képes lesz ilyen kezeléseket kínálni „mindenféle betegségterületre".
A cég, amely vezető koronavírus elleni vakcinát hozott létre, különböző daganattípusokat célzó rák elleni vakcinákat fejleszt.
Burton elmondta:
Lesz ilyen vakcinánk, amely rendkívül hatékony lesz, és sok százezer, ha nem millió életet fog megmenteni. Úgy gondolom, hogy személyre szabott rák elleni vakcinákat fogunk tudni kínálni az embereknek világszerte több különböző daganattípus ellen."
Azt is elmondta, hogy több légúti fertőzést is le lehetne fedni egyetlen oltással - lehetővé téve a veszélyeztetett emberek számára a Covid, az influenza és a RSV (respiratorikus szinciciális vírus) elleni védelmet -, míg az mRNS-terápiák olyan ritka betegségek esetében is elérhetővé válhatnak, amelyekre jelenleg nincs gyógyszer. Az mRNS-en alapuló terápiák úgy működnek, hogy megtanítják a sejteket arra, hogyan kell egy olyan fehérjét előállítani, amely kiváltja a szervezet immunválaszát a betegséggel szemben.
Burton elmondta: „Úgy gondolom, hogy mRNS-alapú terápiáink lesznek olyan ritka betegségekre, amelyek eddig gyógyíthatatlanok voltak, és úgy gondolom, hogy 10 év múlva közeledünk egy olyan világhoz, ahol valóban azonosítani tudjuk egy betegség genetikai okát, és viszonylag egyszerűen, mRNS-alapú technológiával ki tudjuk szerkeszteni és meg tudjuk javítani azt." Burton elmondta:
Úgy vélem, hogy az mRNS-alapú terápiák olyan ritka betegségekre is alkalmazhatóak lesznek, amelyek eddig gyógyíthatatlanok voltak."
A tudósok azonban arra figyelmeztetnek, hogy a felgyorsult fejlődés, amely az elmúlt három évben „nagyságrendekkel megugrott", kárba vész, ha nem tartják fenn a magas szintű befektetéseket.
Az mRNS molekula utasítja a sejteket a fehérjék előállítására. Szintetikus formájának befecskendezésével a sejtek olyan fehérjéket pumpálhatnak ki, amelyekre az immunrendszerünk le akar csapni.
Egy mRNS-alapú rák elleni vakcina figyelmeztetné az immunrendszert a beteg szervezetében már növekvő rákra, hogy megtámadhassa és elpusztíthassa azt anélkül, hogy az egészséges sejteket elpusztítaná.
Ehhez azonosítani kell a rákos sejtek felszínén azokat a fehérjetöredékeket, amelyek az egészséges sejteken nincsenek jelen - és amelyek a legnagyobb valószínűséggel immunválaszt váltanak ki -, majd olyan mRNS-darabokat kell létrehozni, amelyek utasítják a szervezetet, hogyan állítsa elő ezeket.
Először az orvosok biopsziát vesznek a beteg daganatából, és elküldik azt egy laboratóriumba, ahol szekvenálják a genetikai anyagát, hogy azonosítsák azokat a mutációkat, amelyek az egészséges sejtekben nincsenek jelen.
Ezután egy gépi tanulási algoritmus azonosítja, hogy ezek közül a mutációk közül melyek felelősek a rák növekedésének elindításáért. Idővel azt is megtanulja, hogy a mutációk által kódolt abnormális fehérjék mely részei váltanak ki leginkább immunválaszt. Ezután a legígéretesebb antigének mRNS-eit legyártják és személyre szabott vakcinába csomagolják.
Burton elmondta: „Azt hiszem, az elmúlt hónapokban azt tanultuk, hogy ha valaha azt hittük, hogy az mRNS csak a fertőző betegségekre vagy csak a Covidra vonatkozik, akkor a bizonyítékok most azt mutatják, hogy ez egyáltalán nem így van.
Mindenféle betegségterületre alkalmazható; a rák, a fertőző betegségek, a szív- és érrendszeri betegségek, az autoimmun betegségek, a ritka betegségek területén. Mindezeken a területeken vannak vizsgálataink, és mindegyik óriási ígéretet mutatott".
Januárban a Moderna bejelentette az RSV elleni kísérleti mRNS-vakcina késői fázisú vizsgálatának eredményeit, amelyek szerint a vakcina 83,7%-os hatékonysággal megelőzött legalább két tünetet, például köhögést és lázat, 60 éves és idősebb felnőtteknél. Ezen adatok alapján az Egyesült Államok Élelmiszer- és Gyógyszerügyi Hivatala (FDA) az oltóanyagot áttörést jelentő terápiának minősítette, ami azt jelenti, hogy a hatósági felülvizsgálatát felgyorsítják.
Februárban az FDA ugyanezt a minősítést adta meg a Moderna személyre szabott rák elleni vakcinájának, a bőrrákos melanómában szenvedő betegeknél nemrégiben elért eredmények alapján.
Burton elmondta: „Szerintem nagyságrendekkel gyorsította fel [ezt a technológiát] a világjárvány. Ez lehetővé tette számunkra a gyártás méretnövelését is, így rendkívül jól tudunk nagy mennyiségű vakcinát nagyon gyorsan előállítani."