Kaliforniában 2020 és 2022 között négy tengerividra-tetemet sodortak partra a hullámok. A Kaliforniai Hal- és Vadgazdálkodási Hivatal, illetve a Kaliforniai Egyetem Davis kampuszának (UC Davis) kutatói által elvégzett vizsgálatok megállapították,
hogy az állatok a toxoplazmózis nevű parazitafertőzés különösen súlyos formájában pusztultak el.
A megbetegedéseket a Toxoplasma gondii nevű, jól ismert mikroszkopikus élősködő okozta, ám a tudósok arra figyelmeztetnek, hogy a kórokozónak ez a tengeri állatokból korábban ki nem mutatott törzse más melegvérű vízi lényekre, sőt, még az emberre is veszélyes lehet.
Az esetről a kutatók a Frontiers in Marine Science tengerbiológiai szakfolyóiratban publikáltak közleményt, melyben kifejtik: a toxoplazmózis közönséges a tengeri vidrákban, és eddig is tudták, hogy lehet végzetes kimenetelű, ám ez a sajátos törzs különösen virulens, és a jelek szerint gyorsan végez az egészséges felnőtt vidrákkal is.
A Toxoplasma új, veszedelmes változatával soha nem találkoztak korábban kaliforniai partjainál, így feltehetőleg friss jövevény.
A tudósok attól tartanak, hogy ha a környezetben elterjedve elfertőzi a tengeri táplálékláncot, közegészségügyi veszélyt jelenthet. Ezzel együtt jelenleg még nem ismeretes az új törzzsel történt emberi fertőződés.
„Mivel ez a parazita más állatokat és embereket is megfertőzhet, szeretnénk minél szélesebb körben figyelmeztetni mindenkit, hogy az esetleges új eseteket gyorsan felismerhessék, és megelőző intézkedéseket tehessenek az fertőzés terjedésének megakadályozására – hangsúlyozta Melissa Miller, a Kaliforniai Hal- és Vadgazdálkodási Hivatal munkatársa és a cikk levelező szerzője.
– Különös óvatosságot javaslunk arra az esetre, ha egy állatorvos a vizsgálat során testszerte zsírszöveti gyulladást észlel tengeri vidrákban vagy más vízi állatokban." A Toxoplasma gondii igen elterjedt parazita. Gazdaállatai a vadon élő és háziasított macskák, amelyek a székletükkel ürítik a kórokozót.
Bár a Toxoplasma egészséges felnőttekben ritkán jelentkezik tünetekkel,
szerencsétlen esetben vetélést és neurológiai betegségeket is okozhat.
A tengeri vidrák azért vannak különösen kitéve a Toxoplasma-fertőzés kockázatának, mert a partmenti vizekben élnek, ahová az esővízzel bemosódnak a parazita petéi, ráadásul olyan tengeri gerinctelenekkel táplálkoznak, amelyekben feldúsulnak az élősködők.
A tanulmányban leírt négy példány 2020 és 2022 között sodródott partra. Mindannyiuknál súlyos szteatitisz, vagyis zsírszöveti gyulladás egyértelmű jelei mutatkoztak, ami a toxoplazmózisos tengeri vidráknál rendkívül szokatlan tünet.
„Két főbb okból is aggasztó, hogy a Toxoplasma e végzetes formája felütötte a fejét Kalifornia partjainál – nyilatkozta Devinn Sinnott, a UC Davis állatorvosi karának munkatársa és a tanulmány társszerzője. – Egyfelől a tengeri vidrára mint veszélyeztetett fajra gyakorolt hatása miatt, másfelől mert ez a parazita más, a Toxoplasma-fertőzésre fogékony fajok egészségét is fenyegeti."
A mikroszkópos vizsgálat mind a négy partra vetett vidratetem esetében igazolta a Toxoplasmát mint a halál okozóját.
Az állatok testének valamennyi részében nagy számú parazita volt megfigyelhető, kivéve az agyat, holott a végzetes toxoplazmózis a tengeri vidrákban épp ezt a szervet szokta érinteni. A DNS-vizsgálat valamennyi tetemben a Toxoplasma ritka, COUG betűjelű törzsét azonosította.
Ezt a törzset először kanadai hegyi oroszlánokban mutatták ki 1995-ben,
miután szűrővizsgálatot indítottak egy közelben kitört emberi járvány nyomán. Az, hogy a járványt melyik törzs okozta, nem derült ki soha. Akárhogy is, a COUG felbukkanása a tengeri vidrákban rossz hír e veszélyeztetett faj épsége és fennmaradása szempontjából.
„A COUG azonosítása teljes meglepetésként ért bennünket – mondta el Karen Shapiro, a UC Davis állatorvosi karának kutatója és a cikk rangidős szerzője. – Ezt a genotípust soha nem látták korábban tengeri vidrákban, de a kaliforniai partvidék semelyik más vízi emlősében vagy madarában sem."
Mind a négy vidratetem heves parti esőzések után sodródott ki a tengerből, ami arra utal, hogy a tengerbe bemosódó esővíz szállította hozzájuk a Toxoplasma petéket. Bár a négy vidra közül három egymáshoz közel vetődött partra, nem egyértelmű, hogy ugyanazon a helyen fertőződtek-e meg. Az sem világos még, hogy ez a szokatlan törzs milyen hatással lehet a többi állatra és az emberekre.
„Csaknem huszonöt éve tanulmányozom a tengeri vidrákban a Toxoplasma-fertőzéseket, de ilyen súlyos szövetkárosodást és ilyen magas parazitaszámot még sosem láttam – szögezi le Miller. – Azért hozzuk nyilvánosságra ezeket az előzetes eredményeinket,
hogy mindenkit figyelmeztessünk a veszélyre.
Mivel a Toxoplasma bármilyen melegvérű állatot megfertőzhet, könnyűszerrel okozhat betegséget azokban az állatokban és emberekben, akik itt élnek és hasonló táplálékforrásokat – például kagylókat, osztrigát, rákokat és egyéb, nyersen vagy alig főzve fogyasztott tengeri élőlényeket – hasznosítanak."