A mesterséges intelligencia és az emberek egy új tanulmányban mérkőzött meg egymással, amelynek célja az volt, hogy kiderüljön, melyikük tud a legötletesebb ötletekkel előállni. A tanulmányt a berlini Humboldt Egyetem és az Essexi Egyetem kutatói jegyzik. Az új robotok kreatívabbaknak bizonyultak, mint az emberek 90 százaléka, ha olyan hétköznapi tárgyak felhasználási módjait kellett kitalálni, mint a fogkefe, a nadrág, a villa és a gumiabroncs.
Amikor egyszerű kérdéseket tettek fel tipikus háztartási tárgyakkal kapcsolatban, a szakértők megállapították, hogy a robotok több ötletet tudtak generálni, és ugyanolyan eredetiséggel, mint az emberek.
A villákról beszélve a ChatGPT3 azt állította, hogy hasznosak lehetnek "szobor készítéséhez", a fülzsír eltávolításához és a körmök alatti tisztításhoz.
A bot a fogkefék néhány tanulságos felhasználási módját is bemutatta, köztük a "bőr hámlasztását" és a "hajfesték felvitelét", valamint olyan tipikusabb célokat, mint a "fogszuvasodás megelőzése".
Furcsa módon a YouChat úgy vélte, hogy a fogkefék a háziállatok szőrének "fésűjeként" is használhatók, míg a Studio azt állította, hogy remek eszköz a lábak borotválásához.
A botok azt is javasolták, hogy a villát zombik elleni harcra használják, emellett könyvtartóként is használhatják, és "fogócskázni" is lehet vele. A játék részeként a Copy.ai a következőket javasolja: "Játszhatnátok fogócskát, ahol mindenkinek meg kell találnia egymást a villával, mielőtt egy medve felfalná".
A másik oldalon az Alpha kreatívan javasolta, hogy a fogkefék hasznosak lehetnek a madárürülék lekaparására az autóról, a smink vagy egy olajfolt eltávolítására.
Meglepő módon két emberi résztvevő azt javasolta, hogy a fogkefét "szexuális játékként" is lehetne használni - rezegve, ha elektromos.
Végeredményben a kutatók a ChatGPT4-et sokkal magasabbra pontozták az eredetiségét tekintve, majd a Copy.ai, a ChatGPT3 és a YouChat következett, amelyek az emberekhez hasonlóbb pontszámot kaptak.
Összességében a kutatók úgy vélik, hogy a mesterséges intelligencia chatbotok "értékes asszisztensek a kreatív folyamatban", és a kimenetük "megkülönböztethetetlen az emberétől".
"Tanulmányunk azt mutatja, hogy a GAI (generatív mesterséges intelligencia) chatbotok a mindennapi kreativitás terén felvehetik a versenyt az emberi ötletelési képességekkel." – vonták le a következtetést a kutatók.