A svéd fogyasztók hozzáállása a cigarettázás visszaszorításához címmel rendeztek konferenciát március végén Stockholmban, amelyen a szakma nagy tudású képviselői kértek szót, aktualitását pedig az adta, hogy március közepén került bemutatásra elsőként a – Dr. Anders Milton és Prof. Karl Fagerström által is jegyzett – "The Swedish Experience: A roadmap for a smoke-free society" című tanulmányt, amely tulajdonképpen Svédország úttörő stratégiáját mutatja be, miként volt képes hatékonyan felvenni a harcot a dohányzás ártalmaival szemben, hiszen éppen a dohányzás káros hatásainak minimalizálását célozza a náluk olyan népszerű snüssz példáján keresztül.
Ezek a termékek – melyek tulajdonképpen nedves, őrölt dohányból, sóból, vízből és ízesítő anyagokból állnak és jellemzően a felső ajak mögé helyezve „fogyasztják" – a cigarettázás okozta ártalmak csökkentését célzó, bevált politika egyértelmű példái.
Élvezeti értékét az adja, hogy a nyálkahártyával történő érintkezés során ízek és nikotin szabadul fel, de széles körű bizonyítékok állnak rendelkezésre, beleértve az epidemiológiai tanulmányokat is, amelyek szerint ez a termékcsalád, bár nem kockázatmentes, jóval kevésbé káros, mint a cigarettázás. Tény, hogy Svédország, az egyetlen EU-ország, ahol legálisan árusítják a snüsszt (amely nem azonos az EU-ban, így a hazánkban is forgalmazott nikotinpárnától – habár a használatuk hasonló elven működik), ugyanakkor fontos megjegyezni, hogy itt sokkal alacsonyabb a dohányzással összefüggő betegségek és az ezzel járó halálozási arány, mint az Európai Unió bármely más országában.Nem pusztán érdekesség, hanem példaértékű adat, hogy a skandináv cigarettahasználat az 1980-as évek óta 35%-ról 6% alá esett – ez a bravúr még mindig egyedülálló a világon, így Svédország karnyújtásnyira van attól, hogy valóban „füstmentes" társadalommá váljon, hiszen a lakosság kevesebb mint 5%-át érinti csupán a cigarettázás.
Itt a legolcsóbb a cigi az északi országokban, mégis itt a legalacsonyabb az ezt fogyasztók aránya, hát nem furcsa paradoxon?
– tette fel a kérdést Stefan Mathisson, aki szerint ez azért lehet, mert „korán észrevettük a másik oldalt, amit mások még nem. Az embereket nem kötelezhetjük arra, hogy hagyjanak fel a dohányzással, hiszen semmi sem teljesen ártalommentes; sem a snüssz, sem a síelés, vagy golfozás, de lehet védekezni az ártalmak ellen".
A neves újságíró szerint számos ország kormánya felismerte már, hogy a dohányzást kontrollálni kell, a svédek pedig élen járnak az alternatívák kínálatában, ezért ilyen sikeresek.
A Vejpkollen.se főszerkesztője és alapítója, a dohányzás számos alternatívájával találkozott már Svédországban, hiszen 13 éves kora óta ez a környezet veszi körül és ennek hatására, mint újságíró, felelősségének érzi, hogy az ártalomcsökkentés témáját gyakran körbejárja.
„Munkám során arra törekszem, hogy a nikotinfogyasztás lehetőségeinek kínáljak releváns megjelenést, és hiszek benne, hogy a közösség egymásnak is tud segíteni és ajánlani bizonyos termékeket, amelyek ártalma jóval kisebb a cigarettázásnál." - fogalmazott az elkötelezett szakember.
Prof. Karl Fagerström meglátása szerint „minden dohánytermék közül a cigaretta a legkárosabb, a snüssz vele szemben, hogy úgy mondjam, sokkal jobb, de az egyéb füstmentes termékek is hatékony alternatívák lehetnek."
Az ártalomcsökkentés neves alakja 1970-es évek óta nikotint pótló termékekkel foglalkozott, s jelentős változásnak ítéli napjainkat, hiszen a kezdetekben a világ úgy állt a snüsszhöz, hogy „ez csak egy újabb dohánytermék, pedig van nekünk épp elég, azok is mind károsak, erre jönnek a svédek és előrukkolunk még egy termékkel..." Ezt a prekoncepciót sikerrel cáfolják a legfrissebb adatok.
A tiszta nikotin ártalma nagyon messze áll a cigarettákétól, hiszen már tudjuk: az égés a valódi ellenség.
A Nikotin- és Dohánykutató Társaság alapítója szerint Svédországnak kifejezetten sikeres stratégiáját jelentősen ki kellene terjeszteni.
„Komoly haszonnal járna világszerte, ha az illetékesek – hasonlóan Svédországhoz – a kereslet és a kínálat csökkentését célzó intézkedéseket hoznának, valamint pénzügyi ösztönzésül differenciált adókulcsokat alkalmaznának a dohányosok számára, ez előidézhetné ugyanis a cigarettáról történő átállást a kevésbé káros alternatívákra" – fogalmazott.
Anders Milton, a Svéd Snüsszbizottság elnöke mindig is része volt a cigarettaellenes harcnak, de saját bevallása szerint új fejezet nyílt az életében, amikor elkezdett tudományos szinten foglalkozni a snüsszel, amelyet jóval kevésbé tart ártalmas szokásnak, mint a cigizést, hiszen „Ettől nem halunk meg, használhatjuk, élhetünk vele.
"Meghökkentőnek tartom, hogy amíg mintegy 6000-en halnak meg Norvégiában évente a cigarettázás következtében, addig ugyanez Svédországban mindössze 5600, pedig közel kilencszer többen élünk itt. Ennek oka, hogy nálunk a cigi helyett a snüssz sláger. Természetesen ennek használata sem veszélytelen, de nem okoz halált." A neves orvos feladatának érzi, hogy segítsen a dohányosokon, ennek leghatékonyabb eszköze pedig, ha alternatívát kínál számukra.
Mondjuk el az igazat az embereknek és ők majd döntenek – reméljük helyesen!
– fogalmazott. Patrik Strömer, a Svéd Snüsszgyártó Szövetség főtitkára szerint, akik valamilyen okból mégsem hagynak fel káros szenvedélyükkel, legalább váltsanak egy kevésbé káros alternatívára: „Ez sokkal könnyebb opció, mint abbahagyni és elbukni – fogalmaz – a füstmentes alternatívák közül talán a dohányhevítéses termékeket emelném ki, ugyanis nagyon hasonlít a cigizéshez, mégis óriási a különbség az ártalmak tekintetében. A fiatalok napjainkban szerencsére már inkább snüsszt használnak, a cigaretta inkább az idősebbek problémája."
Büszkék lehetünk rá, hogy Svédország felnevelni látszik az első füstmentes generációt, akik választási lehetőségeiknek hála kimagaslóan alacsony számban cigarettáznak az országában, mi pedig fantasztikus szituációban élünk itt.
- fogalmazott a neves szakember.
Sokan még mindig elsősorban a nikotint tartják a különböző, cigarettázással összefüggésbe hozható betegségek kialakulásért leginkább felelős anyagnak, pedig a tudomány mai állása szerint az égés során keletkező füst a cigizéssel kapcsolatos megbetegedések fő okozója. Az ebben lévő káros anyagok pedig nemcsak a fogyasztójára, de a környezetükben élőkére is hatással vannak
Ma már számos tudományos kutatás mellett a mindennapi életünk is igazolja, hogy egy-egy új innováció rengeteg lehetőséget rejt magában.
A füstmentes alternatívákra számos egészségügyi szervezet és független szakértő is lehetőségként tekint, hiszen bizonyítást nyert, hogy a snüssz elterjedt használatával Svédország képes volt olyan mértékben visszaszorítani a cigarettázást, hogy jelenleg a társadalom mindössze 5%-a gyújt rá rendszeresen. És valóban, azon túl, hogy a stokckholmi utcákon csak elvétve látunk egyáltalán valakinek a kezében is cigarettát, – azok többsége is turista – a város gyakorlatilag csikkmentes, és ami a legfontosabb: a kórházakban is ritka a cigarettázás okozta ártalmakkal felvételre kerülő páciens.