A szakemberek szerint ennek kiszámításához rengeteg számolás szükséges az átlagos élettartamtól kezdve az ivarérettségen át a T. rex tojások számáig, amiket mind figyelembe kell venni a becsléshez.
Bár a végeredményt jelentő 1,7 milliárd kétségtelenül nagy szám, de mintegy 800 millióval kevesebb dinoszauruszt jelent, mint egy 2021-es tanulmány kalkulációja.
A legújabb elemzés azonban a dinoszauruszok növekedéséről és szaporodásáról rendelkezésre álló legfrissebb információkon alapul, ami miatt ez tűnik a pontosabbnak.
Az én modellemmel ellentétben a generációs idő, valamint az előző modell alapján számított várható élettartam, a bruttó szaporodási arányok és az egyedek reprodukciós értékei mind erősen ellentmondtak a T. rex és más theropodák biológiájáról alkotott jelenlegi ismereteinknek
– írta Eva Griebeler, a németországi Mainz-i Johannes Gutenberg Egyetem evolúciós ökológusa a ScienceAlert online tudományos portálnak. – Az értékeik szintén nem egyeztek a ma élő nagy hüllők, madarak és emlősök értékeivel; a korábbi modell mindezen hiányosságai amellett szólnak, hogy a T. rex és más kihalt fajok egyéni és populációs jellemzőit az én modellemmel értékeljük.
Mielőtt azonban túlságosan kritikusak lennénk a korábbi becsléssel szemben, érdemes megjegyezni, hogy a maga nemében ez volt az első ilyen kutatás, és még mindig rengeteg értékes adatot tartalmaz. A Palaeontology szaklapban publikált, új kutatás azonban a T. rex túlélési és érési arányának frissített modelljeit használta.
Az új számítások alacsonyabb T. rex túlélési arányra, összesen kevesebb generációra és a tojásrakás csökkentett mennyiségére utalnak.
A kutatás egyrészt kimutatta az elképesztő 1,7 milliárdos számot, másrészt arra is utal, hogy a paleontológusok a T. rex maradványainak eddig csak az elenyésző százalékát találták meg.
Griebeler úgy véli, hogy a maximális élettartamra, az ivarérettségi korra és a maximális éves utódszámra összpontosító modellje más kihalt fajok populációinak becslésében is segíthet.