Ahogy a neve is sugallja, a „sötét web" rejtett, tehát az internet olyan része, amely nem érhető el egyszerűen a keresőmotorok segítségével vagy a hagyományos böngészőkből.
A hozzáféréshez ugyanis egy speciális szoftverre, konfigurációkra, vagy bizonyos esetekben hozzáférésre van szükség.
Itt természetesen nem minden illegális, de számos dolog az; legyen szó kábítószerek, fegyverek, hamisított áruk, ellopott adatok vásárlásáról és eladásáról, vagy bármilyen más tiltott szolgáltatásról.
Itt érdemes keresni az illegális állat- és növénykereskedelem révén áruba bocsátott fajokat is.
Noha kisszámú állatot találtunk, amivel kereskedtek, a hirdetések túlnyomó többsége növényekre és gombákra vonatkozott
– mondta Phill Cassey, az Adelaide-i Egyetem Környezetvédelmi Intézetének Inváziótudományi és Vadvilágökológiai Laboratóriumának munkatársa a ZME Science online tudományos portálnak. – A legtöbb növényt kábítószerként, gyakran pszichedelikus szerként való felhasználása miatt hirdették, néhányat pedig az állítólagos gyógyászati tulajdonságai végett.
Cassey és csapata több mint 50 webes piacteret vizsgált meg, ahol összesen 153 fajjal kereskedtek.
A szakemberek megállapították, hogy a „sötét weben" inkább fogyasztásra, nem pedig vadállatként való tartásra kínáltak állatfajokat.
Gombákat és állatokat is árultak kábítószerként, köztük a hírhedt Colorado River varangyot, amely arról ismert, hogy képes kiürítenia bőrén belüli mirigyekből a pszichoaktív tulajdonságokkal rendelkező méreganyagokat
– magyarázta a szakember. – Ez fontos információ a biológiai sokféleséget és a biológiai biztonságot fenyegető veszélyek megértéséhez.
De ezt csak a „sötét weben" találták. Cassey csapatának korábbi kutatásai azt is megmutatták, hogy a hagyományos interneten még több vadon élő állattal kereskednek. Ez viszont azt jelenti, hogy ha a vadon élő állatokkal folytatott online kereskedelmet szeretnék hatóságilag szabályozni, akkor utóbbit kell előnyben részesíteni az előbbivel szemben.
A szakemberek azt javasolják, hogy több fókuszra lenne szükség az e-kereskedelmi és közösségi oldalak felügyeletére, de bátorítják a „sötét web" rendszeres megfigyelését is ahhoz, hogy felmérhetővé váljanak a vadon élő állatok kereskedelmében bekövetkező lehetséges változások.
Becslések szerint csak Afrikában évente 40 ezer majmot ölnek meg azért, hogy később megegyék őket. A bozóthúsvadászok számos főemlőst pusztítanak el, akik megrendelésre dolgoznak Afrika, Európa és az Egyesült Államok piacaira.
A hagyományos kínai orvoslás még ennél is nagyobb probléma: emberek százmilliói szedik ezeket az alternatív gyógyszereket, amelyek 1000 növény- és 36 állatfajt tartalmaznak, köztük olyan veszélyeztetett vadon élő állatokat, mint a tigris, az orrszarvú, a fekete medve, a pézsmaszarvas és a csikóhal.