A molnárgörény az elterjedési területének nagy részén ritka, védett, sok szempontból alig ismert, erősen alulkutatott mezopredátor. A fajnak a jelenleg ismert populációs trendjei alapján az elterjedési területének egy részén (Bulgária, Ausztria, Csehország, Szlovákia) csökken az állománya, egyedül Magyarországon tartják stabilnak. Az éghajlat és az élőhelyek változása miatt a molnárgörény egyik fő táplálékát adó mezei hörcsög (Cricetus cricetus) egyre inkább terjeszkedik a települések felé, így a jövőben előreláthatóan az emberi települések környékén is felbukkan, az emberekkel és más fajokkal, pl. a közönséges görénnyel (Mustela putorius) való interakció is gyakoribbá válik.
A fajt számos tényező veszélyezteti, többek között a közúti elütések és a másodlagos mérgezések.
A kérdőív egyben ismeretterjesztési célokat is szolgál, a kitöltés végén az érdeklődők letölthetnek egy összefoglalófüzetet, amelyben a molnárgörénnyel kapcsolatos legfrissebb kutatási eredmények is szerepelnek, például megtudhatjuk, hogy kizárólag éjjel aktív-e a molnárgörény, tud-e hibridizálódni, és hogy hogy segíthetik a természetvédelmi tevékenységek a faj fennmaradását.
A kérdőív ezen a linken érhetőel: https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSemv1hPHIZ2KaYAEQBvlGXDzouHEHj9nY5K3DMKRK6A8q_BqQ/viewform Kitöltését előre is köszönjük!
A fajról további érdekességeket olvashat a Magyar Természettudományi Múzeum blogján:
https://mttmuzeum.blog.hu/2020/04/22/gorenynaplo_1_fekete_alarcosok_tarsasaga
https://mttmuzeum.blog.hu/2020/05/04/ha_egy_goreny_igazan_szeret
https://mttmuzeum.blog.hu/2021/05/03/vadonelo_gorenyekre_leselkedo_legalattomosabb_veszelyek
Szintén a Magyar Természettudományi Múzeum YouTube csatornáján megtekinthető egy pár perces terepre kihelyezett vadkamerák által rögzített videófelvétel is, ahol két görénycsalád játékos mindennapjaiból kaphatnak ízelítőt az érdeklődők:
A molnárgörény a gyepterületeink (beleértve az agrár élőhelyeket is) egyik kulcsfajának tekinthető, így védelmének nem csak a faj szempontjából van kiemelt szerepe, hanem a molnárgörényhez kapcsolódó más fajok és teljes életközösségek védelmét tekintve is. A magyaroroszági gyepek a Pannon ökorégió részeként világviszonylatban is kiemelt természeti értéket képviselnek.
(Forrás: Greenfo: https://greenfo.hu/)