Számos kutatás szerint a zene használatával tényleg fel lehet pörgetni magunkat futás előtt és közben. A Marcelo Bigliassi, a Florida International University pszichofiziológiai és idegtudományi szakértője vezetett, korábbi tanulmányban 15, jó állóképességgel rendelkező férfi hosszútávfutó vett részt öt kísérletben.
A zene teljesítményre gyakorolt hatását egy 5 kilométeres futás során négy összefüggésben értékelték:
Néhány résztvevő egy 5 kilométeres es távot is lefutott zene nélkül, ami a kísérlet kontrolljaként szolgált.
A kutatók mérték a futás előtti agyi aktivitást, az izgalmat és a pulzusszám változékonyságát.
Feljegyezték továbbá az észlelt erőfeszítést, a futás teljesítéséhez szükséges időt, a futás utáni hangulatot és a pulzusszám életképességét.
Az eredmények szerint a futás előtti „motivációs zene" hallgatása élénkítette a futókat, feltöltötte őket az 5 kilométeres futásra.
A futás során zenét hallgató résztvevők az első két kört gyorsabban teljesítették, mint azok, akik zene nélkül futottak. A két csoport közötti köridők közötti különbség azonban minden egyes körrel jelentősen csökkent.
Mindez összhangban van más tanulmányokkal, amelyek azt mutatták, hogy minél nagyobb a szükséges erőkifejtés intenzitása, annál kisebb a zene hatása a teljesítményre.
Bár néhány ember teljesítményromlást tapasztalhat a zene jelenlétében végzett testmozgás során, az egyének többsége általában profitál a zene használatából a sporttal és testmozgással kapcsolatos feladatok során
– mondta Dr. Bigliassi a MetaFactnak, amit a ZME Science online tudományos portál idéz.
A Texas A&M University-Corpus Christi kutatói által végzett másik tanulmányban 28 egyetemi hallgatóból álló csoportban vizsgálták a zenehallgatás hatását a futóteljesítményre és az érzékelt megterhelésre. A diákoknak egy viszonylag rövid, 2,5 kilométeres futást kellett teljesíteniük zenehallgatás mellett vagy anélkül.
A vizsgálat eredményei azt mutatják, hogy a zenehallgatás jelentős hatással van a futóteljesítményre a maximális 2,5 kilométeres futás során
– állapították meg a kutatók. – A zenehallgatás azonban nem gyakorolt kiemelkedő hatást az érzékelt megterhelés értékelésére ugyanezen a távon.
Bár ezek az eredmények arra utalnak, hogy a zenehallgatás nincs hatással az érzékelt megterhelésre, az Edinburgh-i Egyetemen végzett nemrégiben végzett vizsgálat szerint a zene javíthatja az edzés teljesítményét, amikor már mentálisan fáradtak vagyunk.
A zene emellett akkor is segíthet, ha a futás körülményei nehezek.
A Frontiers in Psychology című folyóiratban megjelent tanulmányban önkéntesek futottak egy futópadon meleg és párás körülmények között. Azok, akik ezt zenehallgatás közben tették, 67 százalékkal tovább futottak, mint a zenét nem hallgató kontrollcsoport, mielőtt kimerültnek érezték volna magukat.
És hogy milyen zene a legjobb a futáshoz?
Szakemberek szerint a vizsgálatok során az edzés tempójával megegyező vagy annál valamivel magasabb tempójú zene nyújtotta a legoptimálisabb teljesítményt. De mivel a zenei preferencia nagyon szubjektív, a legjobb edzészene gyakran az, ami az aktuálisan kedvenc lejátszási listánk.