Kulturális szempontból Segesta görög hatásokat mutatott, míg a kerámiákon található feliratok azt mutatják, hogy a helyi dialektust görög ábécével írták. A Krisztus előtt az 5. században a város Athénnal szövetkezett, és rávette az athéniakat arra, hogy induljanak harcba egy kudarcba fulladt szicíliai expedícióra a peloponnészoszi háború során, amely egyik oldalán Athén, a másikon Spárta, Szirakúza és Korinthosz állt.
Segesta romjai Szicília északnyugati részén, a Monte Bàrbaro csúcsának közelében találhatók, és egy dór templomból, egy agorából (központi nyilvános tér), egy amfiteátrumból és a városfalak több maradványából állnak.
A régészek most a Casa del Navarca nevű épület feltárásakor két kőből készült építészeti elemet tártak fel, amelyeket közelebbről megvizsgálva egy hellenisztikus korból származó oltárként azonosítottak. Az oltárt egy lakóházban helyezhették el istentisztelet céljából: az első elemen díszítő díszlécek és
nyakláncgyöngyökre emlékeztető kis oválisok, egy dombormű, virágokkal és gyümölcsökkel teli kosarakkal, valamint egy fémhorog behelyezésére szolgáló faragott nyílás található.
A második elem három oldalán vésett felület látható, ami arra utal, hogy vakolták, a díszítőelemekből azonban nagyon kevés maradt fenn, kivéve egy formázott párkányt.
Az ásatások során egyre újabb és újabb maradványok kerülnek napvilágra, amelyek új perspektívákat és értelmezéseket adnak egy olyan helyszínhez, ahol több civilizáció rétege élt egykor
– mondta Francesco Paolo Scarpinato, a kulturális örökségért felelős regionális tanácsos a HeritageDaily online tudományos portálnak.