Az El Nino ciklikusan - átlagosan 2-7 évente - jelentkező természetes éghajlati jelenség, amelynek során a csendes-óceáni térség keleti és középső részén megemelkedik a vízfelszíni hőmérséklet 9-12 hónapra.
Az El Nino-hatás miatt szélsőséges időjárási jelenségekre - trópusi ciklonokra, heves esőzésekre, aszályokra - lehet számítani.
Petteri Taalas, a WMO főtitkára kiemelte: nagyobb valószínűséggel fognak megdőlni a hőmérsékleti rekordok az El Nino ismételt beköszöntével, és hevesebb hőhullámokra számíthatunk majd a világ több részén.
Közleményében kifejtette, 90 százalékos a valószínűsége annak, hogy az El Nino-hatás 2023 második felében is jelen lesz, és a jelenség várhatóan "legalább mérsékelten erős hatású lesz".
A hőmérsékleti adatokra gyakorolt hatás rendszerint a következő évben jelentkezik, vagyis 2024-ben lesz inkább szembetűnő a melegedés.
A meteorológiai adatok feljegyzésének kezdete óta legforróbbként számon tartott év 2016 volt, amikor az El Nino-hatás is különlegesen erős volt. Szakértők ugyanakkor hangsúlyozzák, hogy a klímaváltozás az El Nino-hatás jelentkezése nélkül is szélsőséges hőmérsékleti adatokhoz vezet.
(MTI/Reuters/AFP)