Dzsungelharc az Upponyi-szorosban - Önkéntesek a természetvédelemért

bíbor nebántsvirág, (Impatiens glandulifera Royle)
A bíbor nebáncsvirág a Nyugat-Himalája mérsékelt, csapadékos éghajlatú térségeiben és Kelet-Indiában őshonos. Európába dísznövényként, illetve mézelő növényként hurcolták be.
Vágólapra másolva!
Igazgatóságunk felhívása nyomán öt mindenre elszánt önkéntes vette be magát szombaton az Upponyi-szoros vadregényes sziklái közt megbúvó Csernely-patak árterébe, hogy emberpróbáló körülmények között megküzdjön az inváziós bíbor nebáncsvirággal (Impatiens glandulifera). - írják Illyés Evelin és Baráth Zoltán Zsolt természetvédelmi őrök a Bükki Nemzeti Park Igazgatóság honlapján.
Vágólapra másolva!

Ez az ártalmatlanság benyomását ébresztő elnevezés egy egzotikus küllemű, dekoratív növényt takar, amely idegenhonos és agresszíven terjedő faj lévén,

sajnos országszerte nagy veszélyt jelent a vízfolyásaink mellett található puhafás ligeterdők őshonos élővilágára.

Mivel a bíbor nebáncsvirág Európa egyik legnagyobbra növő, egyéves lágyszárú növénye és emellett sűrű állomány képzésre is hajlamos, így teljesen elnyomja az eredetileg ott élő növényzetet, ráadásul olyan kémiai anyagokat bocsájt a talajba, amely gátolhatja a őshonos fás, - illetve lágyszárú fajok felújulását.

Az elmúlt hétvégén a Csernely-pataknak az Uppony településtől a Lázbérci-tó torkolatáig tartó, legalsó szakaszát tisztítottuk meg a nebáncsvirág foltszerűen teret nyert állományaitól.

A bíbor nebáncsvirág a Nyugat-Himalája mérsékelt, csapadékos éghajlatú térségeiben és Kelet-Indiában őshonos. Európába dísznövényként, illetve mézelő növényként hurcolták be. Forrás: https://www.bnpi.hu/hu/hir/szepseg-es-szornyeteg-ozonnovenyeink-i-resz

Az e hétvégi - augusztus 5. - program során a patak településen belüli, illetve az afölötti égerligeteken áthaladó szakaszát célozzuk meg. Így a barátságosabb, urbánusabb természeti környezetet, illetve az extrémebb kihívásokat kedvelő jelentkezők is találnak majd maguknak „bevetési" lehetőséget. ----> JELENTKEZÉS A LEGYEN ÖN IS AKTÍV TERMÉSZETVÉDŐ PROGRAM 2. RÉSZÉRE

Bátor és a természetvédelem iránt elkötelezett önkénteseinknek ezúton is köszönjük a lelkes részvételt és a kitartó munkát, valamint a programra áldozott szabadidejüket!

Sűrű állományokat képez; allelopátiás hatása is ismert, mely révén elnyomja az eredeti lágyszárú növényzetet, teljesen átformálva az érintett ökoszisztémát. Forrás: Origo

Mi a baj vele?

A bíbor nebáncsvirág a Nyugat-Himalája mérsékelt, csapadékos éghajlatú térségeiben és Kelet-Indiában őshonos. Európába dísznövényként, illetve mézelő növényként hurcolták be.

Sűrű állományokat képez; allelopátiás hatása is ismert, mely révén elnyomja az eredeti lágyszárú növényzetet, teljesen átformálva az érintett ökoszisztémát.

A természetközeli ártéri erdők spontán regenerálódását, megújulását és a szabályozott vízfolyások mesterséges rehabilitációját is akadályozza, ezáltal jelentős gazdasági károkat okoz. Sekélyen gyökerezik, a talajból könnyen kifordul, így nagyobb állományai veszélyeztethetik a partok stabilitását is. Letöredezett szárrészei vízfolyások segítségével szállítódhatnak, könnyen meggyökeresednek. A bolygatás kedvez terjedésének.

(Forrás: Bükki Nemzeti Park Igazgatóság: https://www.bnpi.hu/hu)

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!