Ez az ártalmatlanság benyomását ébresztő elnevezés egy egzotikus küllemű, dekoratív növényt takar, amely idegenhonos és agresszíven terjedő faj lévén,
sajnos országszerte nagy veszélyt jelent a vízfolyásaink mellett található puhafás ligeterdők őshonos élővilágára.
Mivel a bíbor nebáncsvirág Európa egyik legnagyobbra növő, egyéves lágyszárú növénye és emellett sűrű állomány képzésre is hajlamos, így teljesen elnyomja az eredetileg ott élő növényzetet, ráadásul olyan kémiai anyagokat bocsájt a talajba, amely gátolhatja a őshonos fás, - illetve lágyszárú fajok felújulását.
Az elmúlt hétvégén a Csernely-pataknak az Uppony településtől a Lázbérci-tó torkolatáig tartó, legalsó szakaszát tisztítottuk meg a nebáncsvirág foltszerűen teret nyert állományaitól.
Az e hétvégi - augusztus 5. - program során a patak településen belüli, illetve az afölötti égerligeteken áthaladó szakaszát célozzuk meg. Így a barátságosabb, urbánusabb természeti környezetet, illetve az extrémebb kihívásokat kedvelő jelentkezők is találnak majd maguknak „bevetési" lehetőséget. ----> JELENTKEZÉS A LEGYEN ÖN IS AKTÍV TERMÉSZETVÉDŐ PROGRAM 2. RÉSZÉRE
Bátor és a természetvédelem iránt elkötelezett önkénteseinknek ezúton is köszönjük a lelkes részvételt és a kitartó munkát, valamint a programra áldozott szabadidejüket!
A bíbor nebáncsvirág a Nyugat-Himalája mérsékelt, csapadékos éghajlatú térségeiben és Kelet-Indiában őshonos. Európába dísznövényként, illetve mézelő növényként hurcolták be.
Sűrű állományokat képez; allelopátiás hatása is ismert, mely révén elnyomja az eredeti lágyszárú növényzetet, teljesen átformálva az érintett ökoszisztémát.
A természetközeli ártéri erdők spontán regenerálódását, megújulását és a szabályozott vízfolyások mesterséges rehabilitációját is akadályozza, ezáltal jelentős gazdasági károkat okoz. Sekélyen gyökerezik, a talajból könnyen kifordul, így nagyobb állományai veszélyeztethetik a partok stabilitását is. Letöredezett szárrészei vízfolyások segítségével szállítódhatnak, könnyen meggyökeresednek. A bolygatás kedvez terjedésének.
(Forrás: Bükki Nemzeti Park Igazgatóság: https://www.bnpi.hu/hu)