A Liu Heng néven született Han Wen császár a nyugati Han-dinasztia ötödik császára volt, aki Krisztus előtt 180-tól Krisztus előtt 157-ben bekövetkezett haláláig uralkodott. A kínai történelem egyik legjóindulatúbb uralkodójának tartották, mivel a stabilitás és a „lazább" törvények időszakát hozta el.
A Waizang-gödörben a közelmúltban végzett ásatások során a szakemberek egy óriáspanda maradványait tárták fel, amelynek a fejét a császári mauzóleum felé, a farkát pedig nyugat felé fordítva helyezték el.
A szakértők összehasonlították a maradványokat a modern óriáspandákkal és megállapították, hogy a példány a Qinling alfajhoz tartozik, amelyet nagyobb méret és kerekebb arc jellemez.
Az ókori egyiptomiakhoz hasonlóan a Han-dinasztia idején a temetkezési szokásoknak is összetett hiedelmei voltak a túlvilági életre vonatkozóan.
A sírt „földalatti palotának" (digong) nevezték, és tárgyakkal és felajánlásokkal díszítették, amelyekről úgy gondolták, hogy elengedhetetlenek a lélek halála utáni utazásához.
A sírgödrök, amelyekbe az állatokat tették, a királyi temető földalatti kertjeit szimbolizálják
– mondták a kutatók a HeritageDaily online tudományos portálnak. – A mauzóleum körüli más temetkezési gödrökben tigrisek, tapírok, indiai vadbivalyok, oryxok, szerájok és jakok maradványait is megtaláltuk.
Az állatáldozatok széles skáláját a Han uralkodók státuszszimbólumnak tekintették. A közemberek sírjaiban is találtak ilyeneket, de ezek leginkább a háziasított állatokra, például kutyákra és sertésekre korlátozódtak.
A felfedezés az első példa arra, hogy egy teljes panda csontvázát tárták fel egy császár temetkezési helyén.
1975-ben a régészek egy pandakoponyát találtak Bo özvegy császárnő, Wen császár anyjának sírjában; a panda teste azonban hiányzott, azt feltehetően ellopták.