A vécékagylóra tapadó bélsár nemcsak a mellékhelyiség látogatóinak és a takarítók számára kellemetlen, hanem jelentős mennyiségű víz pazarlását is jelenti, mivel több öblítésre van szükség az „anyag" eltávolításához.
Ezt a problémát igyekeztek a tudósok egy úgynevezett tapadásmentes WC-kagyló elkészítésével megoldani.
Anyagként műanyag és hidrofób homokszemcsék keverékét használták, amelyeket lézeres háromdimenziós (3D) nyomtatási technikával olvasztottak össze, egy olyan kivitelben, amely körülbelül egytizede egy szabványos vécécsészének.
A kopásálló szuper-csúszós öblítésű toalett-ről (amit csak ARSFT néven emlegetnek) bizonyították, hogy taszítja a szintetikus székletet, valamint több olyan anyagot is, amelyet a tudósok teszteltek.
A kísérletek során semmi sem tudott megtapadni a felületen, és minden egyenesen lecsúszott, hasonlóan a WC-kialakítást inspiráló csúszós kancsóka vagy kancsóvirág növényekhez.
Az így előkészített toalett akkor is tiszta maradt, amikor különböző folyadékokkal, például tejjel, joghurttal, erősen ragacsos mézzel és keményítőzselékkel érintkezett, bizonyítva kiváló taszító képességét az összetett folyadékokkal szemben
– írták a kutatók a Advanced Engineering Materials tudományos szaklapban közzétett tanulmányukban, amit a ScienceAlert online tudományos portál idéz. – Figyelemre méltó, hogy az ARSFT még az ezerszer végzett csiszolás után is megőrizte a rekordnagyságú szuper-csúszós képességét.
Ez a tartósság több szempontból is fontos: a tapadásmentes WC-felületeket már korábban is kifejlesztették, de ezek a többszöri öblítéssel hajlamosak elkopni, így a hagyományos anyagok helyettesítésére sokkal jobb választás valami olyasmi, ami megőrzi a „csúszósságát".
A 3D nyomtatási módszer lehetővé tette a tudósok számára, hogy némi porózusságot vigyenek a felületre és kenőanyagként szilikonolajat adjanak hozzá. Mindkét újítás segített a kis tál tapadásmentességében.
A kenőanyag ráadásul pótolható és utántölthető, hogy a WC-csésze bizonyos idő elteltével is ultracsúszós maradjon.
A tudósok szerint kevesebb vízre lesz szükség az öblítéshez és a tisztításhoz, ami gyorsan összeadódik majd több millió vécék esetében.
Az öblítéses toalett még csak néhány évszázada működik megfelelően, ám világszerte több mint 141 milliárd liter édesvizet használunk fel naponta a vécék öblítésére, ami közel hatszorosa Afrika napi vízfogyasztásának. Miközben
a világ nagy része tehát azért küzd, hogy biztonságos, tiszta vízhez jusson, ezt a problémát az éghajlatváltozás csak tovább súlyosbítja.
Az ehhez hasonló innovációk viszont valódi változást ígérnek, ám a koncepciót ehhez most tovább kell fejleszteni és szélesíteni.
A szakemberek szerint a 3D-nyomtatott, kiváló kopásálló csúszásgátló képességgel rendelkező találmány koncepciója javítani fogja a szuper csúszásgátló anyagok fejlesztését, és remélhetőleg tovább fogja csökkenteni az emberi társadalom vízfogyasztását.