A 2 millió dán nő bevonásával készült kutatás több korábbi tanulmány megállapításait erősítette meg: a fogamzásgátló tablettát vagy más ösztrogéntartalmú fogamzásgátlót használó nőknél magasabb a lábakban vagy a tüdőben kialakuló vérrögök kockázata.
Ami újdonság a mostani vizsgálatban, hogy a vérrög kialakulásának kockázata tovább nőtt azokban a hetekben, amikor a megfigyelt nők nem szteroid gyulladásgátlót is használtak. Utóbbi szerek közé tartoznak az olyan népszerű fájdalomcsillapítók, mint az ibuprofen és a naproxen.
Dr. Colleen Denny, a brooklyni NYU Langone Hospital kutatója szerint a hormonális fogamzásgátlót szedő nőknek nem kell aggódniuk amiatt, ha rövidebb ideig fájdalomcsillapítókat használnak, a feltárt kockázatok még így is alacsonynak számítanak.
A vizsgálat során a kutatók 2 millió 15 és 49 év közötti, 1996 és 2017 között Dániában élő nő egészségügyi adatait elemezték. Ebben az időszakban valamivel több mint 8700 nőnél alakult ki vénás tromboembólia, vagyis a láb vénáiban vagy a tüdőben megjelenő vérrög.
Összességében a tanulmány megállapította, hogy a nem szteroid gyulladásgátlók használata önmagában is fokozott vérrögképződési kockázattal járt, összehasonlítva azokkal az időszakokkal, amikor a nők nem használtak fájdalomcsillapítót. Hasonlóképpen, ez a kockázat megemelkedett azoknál a nőknél, akik csak ösztrogéntartalmú fogamzásgátlót használtak.
Amikor azonban a kétfajta készítményt kombinálták, a vérrögképződés kockázata jelentősen megugrott.
A tanulmány szerzői szerint azonban a vénás tromboembólia kockázata még mindig alacsonynak mondható még a két gyógyszert egyszerre szedőknél is.
Mint látható, a vérrögök nem gyakori következményei a gyógyszerek szedésének, kimenetelük mégis halálos lehet, tehát nem árt az óvatosság. A nem szteroid gyulladásgátlókat gyakrabban szedő nőknek érdemesebb biztonságosabb fogamzásgátlási módszert választani, illetve felhagyni az olyan káros szokásokkal, mint a dohányzás. A készítmények felírása előtt nem árt a veszélyeztetettebb csoportok kiszűrése sem, vélik a szakértők.
A teljes tanulmány a BMJ orvosi szakfolyóiratban olvasható.