Fantasztikus új felfedezéseket tettek a Gaia űrtávcsővel

Tejútrendszer
A Gaia űrtávcső az európai űrkutatás zászlóshajója, amelynek már eddig is dok fontos felfedezést köszönhetünk
Vágólapra másolva!
Új tudományos eredményeket tett közzé a galaxisunkról és azon túlról is az európai Gaia űrmisszió. A csillagászok többek között újabb félmillió csillagot katalogizáltak egy sűrű csillaghalmazban, azonosítottak csaknem négyszáz lehetséges kozmikus lencsét, és több mint százötvenezer kisbolygó pozícióját pontosították a Naprendszerben - közölte a HUN-REN Csillagászati és Földtudományi Kutatóközpont kedden az MTI-vel.
Vágólapra másolva!

Az eredmények jelentősen túlszárnyalják a kutatók várakozásait

A közlemény szerint a Gaia asztrometriai űrobszervatórium számtalan dimenzióban térképezi fel a galaxisunkat és környezetét, a minden korábbinál nagyságrendekkel pontosabb csillagkatalóguson dolgozva. Segítségével nagyon részletes képet kaphatunk helyünkről az Univerzumban, és a rengeteg különböző típusú égitest működéséről körülöttünk. Most újabb tudományos eredményeket közölt a programban közreműködő több mint négyszáz csillagász, akik immár csaknem három évnyi megfigyelési adatot dolgoztak fel.

A Gaia űrteleszkóp illusztrációja Forrás: European Space Agency - D. Ducros, 2013

A konzorcium munkájában a HUN-REN Csillagászati és Földtudományi Kutatóközpont Csillagászati Intézetének nyolc kutatója is részt vett. Mint a kutatók írták,

az új adatok izgalmas és váratlan tudományos eredményeket hoztak magukkal,

amelyek messze meghaladják a Gaia űrtávcső eredetileg tervezett képességeit is. "Csak az omega Centauriban félmillió új csillagot találtunk, amelyeket eddig a Gaia nem látott - és ez csak egyetlen halmaz!" - számolt be a közleményben Katja Weingill, németországi Leibniz-Institute for Astrophysics Potsdam (AIP) munkatársa és a szakcikk vezető szerzője.

A Gaia első térképe, amely még 2015-ben készült el az addig gyűjtött adatok alapján Forrás: ESA

A kutatók szerint az eredmények egyértelműen túlszárnyalják az űrtávcső tervezett képességeit. Az adatok segíteni fognak a csillagászoknak abban, hogy megértsék, hogyan működnek ezek a kozmikus építőelemek. Ez kulcsfontosságú lépés lesz ahhoz, hogy igazolják galaxisunk korát, meghatározzák a középpontját, kiderítsék, hogy milyen ütközéseken ment át, ellenőrizzék a galaxisok fejlődési modelljeit, és következtessenek akár magának az egész Univerzumnak a korára is.

Egyszerű és távoli csillagokról derült ki, hogy valójában mások – aranybánya a kozmológusoknak

Bár a Gaia nem kozmológiai célokra készült, új eredményei kitekintenek a távoli világegyetembe is. "A Gaiának köszönhetően rájöttünk, hogy az általunk látott objektumok egy része nem egyszerű csillag, még ha annak is tűnnek.

Ezek valójában nagyon távoli, lencsézett kvazárok - rendkívül fényes, energikus galaxismagok, amelyeket fekete lyukak táplálnak.

Most 381 erős jelöltet mutatunk be, amelyek lencsézett kvazárok lehetnek, és közülük 50 esetében ezt nagyon is valószínűnek tartjuk: ez a lista aranybánya a kozmológusok számára, és a valaha közzétett legnagyobb számú jelölt egyszerre" - magyarázta Christine Ducourant, a francia Laboratoire d'Astrophysique de Bordeaux munkatársa.

Ez a fantáziarajz azt mutatja, hogy hogyan nézhet ki egy távoli (a P172+18 jelű) kvazár, és rádió jetjei Forrás: ESO/M. Kornmesser

Emellett több új eredmény jelent meg a minket körülvevő izgalmas és néha rejtélyes égitestekről is. Az egyik például a Naprendszert benépesítő kisbolygókról árul el új dolgokat. Az új mérési adatok közel megkétszerezték a megfigyelési időt, lehetővé téve, hogy a kutatók hússzor pontosabban határozzák meg több mint százötvenezer kis égitest pályáját.

Ez többek között bolygónk védelme szempontjából is nagyon fontos eredmény.

Egy másik szakcikkben a Tejútrendszer korongját térképezték fel, a csillagok fényében látható gyenge jeleket, a csillagok között lebegő gáz és por halvány lenyomatait felhasználva.

A nyári égbolton látható Tejút a galaxis középpontja irányában lévő csillagsűrűsödés Forrás: Curtin News/Curtin University

A kutatók hatmillió csillag színképét adták össze ehhez, hatalmas adatbázist összeállítva a gyenge színképvonalakról, amelyeket még sosem vizsgáltak ilyen nagy mintán. A jel származásának felderítése segíthet majd a galaxisunkban végbemenő összetett és összefonódó fizikai és kémiai folyamatok tanulmányozásában, valamint abban, hogy jobban megértsük a csillagok között található anyag tulajdonságait.

A Gaia az európai űrkutatás zászlóshajója

Végül, de nem utolsósorban egy további szakcikk tízezer pulzáló és kettős vörös óriáscsillag dinamikáját mutatja be az eddig elérhető legnagyobb ilyesfajta adatbázisban. Ezek a csillagok kulcsfontosságúak a kozmikus távolságok kiszámításában, a csillagok jellemzőinek és fejlődési útjainak vizsgálatában.

A Gaia űrtávcső az európai űrkutatás zászlóshajója, amelynek már eddig is dok fontos felfedezést köszönhetünk Forrás: ESA

Az új kiadással jobban megérthetjük, hogyan változnak ezek a lenyűgöző csillagok az idő múlásával – írták. "A Gaia egyértelműen az európai űrcsillagászat zászlóshajója. A mi részvételünk benne, ahogy más ESA missziókban is, mutatja,

hogy a magyar csillagászok ott vannak a tudomány élvonalában.

Nem egyszerűen felhasználjuk csak a kiadott adatokat, hanem részt veszünk az előállításukban is" - összegezte Molnár László, a HUN-REN Csillagászati és Földtudományi Kutatóközpont Csillagászati Intézetének munkatársa és a Gaia konzorcium tagja.

Egy összeomló, szupernóva állapotba kerülő vörös óriás művészi ábrája Forrás: Space.com

Az űrtávcső 2014 óta folyamatosan gyűjt rendkívül pontos pozíció- és fényességméréseket. Európai csillagászok 2018-ban tették közzé az űrtávcső adatain alapuló első nagy katalógust, ami nagy hatással volt a csillagok és a Tejútrendszer kutatására. A Gaia előző, harmadik adatközlése 2022 júniusában jelent meg, a Tejútrendszer legrészletesebb térképét bemutatva. A következő, negyedik adatközlés legkorábban 2025 végére várható.

A Tejútrendszer galaktikus halóját szemléltető ábra Forrás: Universe Today

A tervek szerint segítségével a csillagászok még pontosabban megismerhetik a csillagok színét, helyzetét és mozgását, felmérhetik a változócsillagokat és a többes csillagrendszereket, azonosíthatnak kvazárokat és galaxisokat, összegyűjthetnek új exobolygó-jelölteket.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!