A raktárat felfedező régészek összesen 59 kőgránátot tártak fel ezen a kínai helyszínen és ők maguk is nagyon meglepődtek.
Ez az első alkalom, hogy ilyen fegyverraktárat találtak a Nagy Fal mentén, ami megváltoztatja a korábbi elképzeléseinket
– mondta Shang Heng, a Városi Régészeti Intézet kutatója a Hszinhua hírügynökségnek, amit a ZME Science online tudományos portál idéz. – A gyakorlatlan szem számára ezek a kőszerű tárgyak nem tűnhetnek igazi lövedéknek, de pusztító fegyverek lehettek a csatatéren.
Heng szerint ezeknek a látszólag jelentéktelen köveknek a közepén egy kerek lyuk van, ide került a lőporos töltet. A töltés után le lehetett zárni, majd eldobni őket, amivel nem csak az ellenséget találhatták el, hanem robbanást is okozhattak, hogy ezzel biztosítsák a győzelmet.
Ez az első alkalom, hogy ilyen típusú gránátot találtak a Nagy Fal környékén, de nem ez az első ilyen fegyver, amelyet Kínában fedeztek fel.
A régészek több mint négyszáz hasonló kőgránátot fedeztek fel, amelyek közül sok a Ming-dinasztia (1368-1644) idejéből származik. Ám a kínai bombáknak még hosszabb története van.
Évszázadokkal a Ming-dinasztia előtt, a 10. században az emberek másfajta gránátokat használtak Kínában, amelyeket „mennydörgés bombának" neveztek, és amelyeknek öntöttvasból készült, lőporral töltött héja volt. A kőgránátok ennek gazdaságosabb változatai lehettek.
A bombák erős muníciót jelentettek a csatatéren. Katapultokkal lőtték ki őket egy pusztító sortűzben. A károkról egy Zhao Yurong nevű parancsnok így írt:
„A barbár ellenség tizenhárom katapultból kilőtt lövedékek szüntelen áradatával támadta az északnyugati tornyot. Minden egyes katapultlövést egy vas tűzbomba követett, amelynek hangja olyan volt, mint a mennydörgés. Azon a napon a katapultlövésekkel szembenéző városi katonák nagy bátorságról tettek tanúbizonyságot, amikor a [saját] katapultjainkat manőverezték, a vastűzbombák okozta sérülések akadályozták őket. A fejük, a szemük, az arcuk darabokra robbant, és csak az egyik felük [az arcukból] maradt meg".
Ahogy arra a szakemberek emlékeztettek, a híres Kínai Nagy Fal a történelmi határokat átszelő erődítmények sorozata, amelyeket az eurázsiai sztyeppéről érkező különböző nomád csoportok elleni védelemként építettek. Egyes szakaszai már a Krisztus előtti 7. században épültek, de a fal legismertebb szakaszai a Ming-dinasztia idején készültek.
A Nagy Fal védelme időnként kétségtelenül kegyetlen feladat lehetett. Számos kemény csatát vívtak a fal körül, és ellenségből sem volt hiány. Időnként mind a védők, mind a támadók hozzájutottak a robbanó fegyverekhez.
Az ásatások során tűzrakóhelyeket és tűzhelyeket is feltártak különböző használati tárgyakkal, köztük edényekkel, tányérokkal, tálakkal, tálakkal, ollóval és lapátokkal. Ezek nemcsak a fal körüli harcokba, hanem a Ming-dinasztia korabeli határőrök mindennapi életének egy részébe is betekintést nyújtanak.
A kevés erőforrással megalkotott gránátok az emberi találékonyság és képességek bizonyítékai
– magyarázta Shang Heng. – Tanúskodnak a viharos időkről és arról is, hogy a civilizációk milyen hosszú ideig igyekeztek megvédeni a területeiket.
Hozzátette: ez a múlt szépségének és brutalitásának szembeállítása.