A magyar csapat eredményei:
Aranyérem
6
Ezüstérem
7
Bronzérem
6

Így kerülhetjük el a cukorbetegséget

cukorbetegség
cukorbetegség
Vágólapra másolva!
A világon 442 millió cukorbeteg él, ez az elképesztően magas szám annak is köszönhető, hogy az utóbbi évtizedekben egyre többen betegedtek meg diabétesszel. 1980-ban még csak 108 millió cukorbeteget regisztráltak. A cukorbetegség számos súlyos szövődménnyel is járhat, mint például vakság, stroke, alsóvégtag amputáció. Minden évben 1,5 millióan halnak meg a cukorbetegség és szövődményei következtében. November 14-én van a cukorbetegség világnapja.
Vágólapra másolva!

A cukorbetegség ma már népbetegségnek számít. Nagyon sok az érintett világszerte. A betegség felismerése és helyes kezelése elsődleges fontosságú a betegség kimenetelének szempontjából. Erre hívja fel a figyelmünket idén is, november 14-én, a cukorbetegség világnapja.

A súlyos szövődmények kialakulásának esélyét pár könnyen betartható életviteli tanács segítségével jelentősen csökkenthetjük, és ezen túl még az életminőségünk, életörömünk mértéke is rengeteget javulhat, ha megfogadjuk őket. A gyógyszerek szedésén kívül tulajdonképpen az egészséges életmód alapjait érdemes erősíteni, úgymint az egészséges táplálkozás, rendszeres testmozgás és a stresszkezelés:

  1. Tudatos stresszkezelés: A stressz önmagában is átmeneti vércukorszint emelkedést válthat ki. Ez a stresszhormonokkal, mint például a kortizollal van összefüggésben, hiszen azok cukorral látják el a szervezetet, amire stresszhelyzetben az optimális válaszreakció miatt szüksége is van. Azok az emberek, akik huzamosabb ideig tartós stresszben élnek, jobban ki vannak téve tehát a vércukorszint ingadozásoknak. Ezért sajátítsunk el olyan stresszkezelési technikákat, mint a jóga, a meditáció, a légzőgyakorlatok, de bármilyen rendszeres sport, az alkotómunka vagy akár a kognitív- vagy a pszichoterápia is rengeteget segíthet!
  2. A reggeli egyszerűen kötelező: Azoknak a 2-es típusú cukorbetegeknek, akik kihagyják a reggelit általában egész nap magasabb a vércukorszintjük. Ezért fontos, hogy ilyenkor fehérjében gazdag ételeket fogyasszunk, ami egész délelőttre jólakottságérzetet biztosít nekünk.
  3. Friss gyümölcsökkel, rostos élelmiszerekkel teli tányér: Az adagok csökkentésével és a szénhidrátforrások milyenségének megválasztásával sokat tehetünk azért, hogy vércukorszintünk kiegyensúlyozottabb maradjon. A lassabb felszívódású, teljes kiőrlésű szénhidrátok, illetve a gyümölcsök és zöldségek, nem emelik meg olyan hirtelen a vércukrot, mint az egyszerű szénhidrátok, és hosszabb ideig okoznak teltségérzetet, sőt még az emésztésünket is javítják.
  4. Gyakori, mértéktartó étkezések: Ha gyakran, de kis adagokat eszünk, az nemcsak vércukorszintünket segít karban tartani, de testsúlyunkat is. A súlyvesztés ráadásul jó hatással van a vérnyomás, koleszterin- és vércukorszint alakulására.
  5. Egészséges snack-ek és egészséges innivalók: A bolti, csomagolt nassolnivalók helyett válasszon teljesértékű ételeket a kisétkezésekhez is, például magvakat vagy egyéb egészséges ételeket! Talán mondanunk sem kell, hogy az édesített üdítőitalok, akár gyümölcslé, akár szénsavas üdítő teljesen tiltólistások a cukorbetegek számára.
  6. Kerülje a feldolgozott, finomított élelmiszereket!: Részesítse előnyben a friss alapanyagokból, otthon készült élelmiszereket a gyorséttermi vagy feldolgozott, készételekkel szemben, melyek csak plusz megterhelést jelentenek a szervezetnek.
  7. Ön ugráljon, ne a vércukra!: A rendszeres testmozgás segít megőrizni sejtjeink inzulinérzékenységét, így kevesebb inzulin is elég lesz a vércukorszint szabályozásához. Sőt, mivel az izmoknak cukorra van szükségük a működésükhöz még közvetlenül is csökkenti a vércukorszintünket. Emellett még stresszlevezetésnek is nagyszerű, és segít leadni a súlyfelesleget, ami számos tekintetben javítja általános egészségünket.
  8. Elegendő alvás: Kevésbé ismert tény, de a kielégítő mennyiségű alvás is hozzájárul vércukorszintünk karbantartásához.
  9. Vércukorszint ellenőrzése és szűrővizsgálatok: A súlyos szövődmények elkerülése végett, létfontosságú, hogy vércukor- és vérzsírszintünket rendszeresen ellenőrizzük, lábaink, szemünk, vesénk állapotát szintén, hogy időben észrevehessük, ha gond van.
  10. Nőknek extra odafigyelés: A menstruációs ciklus is befolyásolhatja a nők vércukorszintjét, ezért érdemes egész hónapban figyelni a vércukorszintünket, hogy változik-e a ciklus egyes szakaszaiban. Orvosunk az ingadozás mértéknek megfelelően lehet, hogy úgy dönt, hogy a gyógyszeres kezelést is ehhez igazítja.
Fotó / 123rf

Van, akinek nehéz, van, akinek könnyebb betartani ezeket a jó szokásokat. De ne feledjük, ha nehéz, az csak azt jelenti, hogy apróbb lépésekkel érdemes belekezdenünk megvalósításukba, éppen akkorákkal, amit még hosszútávon tartani is tudunk. A lényeg az, hogy, ha már valami jó dolog a szokásunkká vált, jöjjön a következő lépcsőfok, és apránként, szinte észrevétlenül célba is jutunk!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!