A Karácsony-sziget 1500 kilométerre van az ausztrál szárazföldtől, és 350 kilométerre délre fekszik az indonéziai Jáva szigetétől.
A Karácsony-szigeti nemzeti parkjának munkatársai hónapokon át készülnek a vörös rákok tömeges vándorlására: több kilométernyi ideiglenes útmenti akadályt állítottak fel, hogy a vándorló állatokat az alul- és felüljárók biztonságába tereljék.
Emellett elterelik a forgalmat a part felé igyekvő állatok útvonaláról.
Derek Ball, a park igazgatója elmondta, hogy a vörös rák a sziget kulcsfontosságú faja, és az egész közösség közreműködik abban, hogy elősegítse ezt a „lenyűgöző jelenséget".
A vörös rák legnagyobb sokéves fenyegetését, az invazív sárga őrült hangyát (Anoplolepis gracilipes) is célba vettük
– mondta a The Guardian online portálnak. – Azáltal, hogy csökkentettük a számukat, a vörös rák populációjának száma magasabb lett, mint amit évtizedek óta tapasztaltunk, ami nemcsak a vörös rákok, hanem az egész szigeti ökoszisztéma számára is kiemelkedő eredmény.
Ezeket a hangyákat először az 1920-as években észlelték a szigeten, de csak az 1980-as évek végén alakultak ki az első szuperkolóniák, amelyek problémát okoztak. A rovarok az évek során több tízmillió vörös rákot öltek meg azzal, hogy erős hangyasavval permeteztek rájuk. Mostanra azonban kevesebb a „betolakodó", miután a tudósok egy úgynevezett mikrodarazsat vetettek be, amely egy olyan rovarra vadászik, amely korábban bőséges táplálékforrást biztosított a hangyák számára.
A szakemberek emlékeztettek: a vörös rák leginkább a Karácsony-szigeten él, valamint jóval kisebb számban a közeli Kókusz-szigeteken. Populációja az elmúlt öt évben több mint kétszeresére, ötvenmillióról több mint százmillióra nőtt.
Tanya Plibersek, a szövetségi környezetvédelmi miniszter szerint ez az ikonikus természeti jelenség nemcsak hihetetlen látvány, hanem fantasztikus sikertörténet is arról, hogyan dolgozhatunk együtt értékes őshonos fajaink jobb védelmében"