Svéd kutatók szerint a Sparta becenévre hallgató kölyök az egyik legjobban megőrzött jégkorszaki állat, amelyet valaha is feltártak. Fogait, bőrét és lágyszöveteit a jég mumifikálta. Ráadásul még a szervei is érintetlenek maradtak.
Sparta egyike azoknak a barlangi oroszlánkölyköknek (Panthera spelaea), amelyeket az Oroszország északkeleti részén fekvő Jakutföldön találtak, a permafrosztban elásva.
Az állatot 2018-ban fedezte fel Borisz Berezsnyev helyi lakos, aki ősi mamutfogak után kutatott a tundrán.
Mivel a vadon élő állatok vadászata és kereskedelme egyre korlátozottabbá vált, a Berezsnyevhez hasonló „agyarvadászok" elkezdtek ősi elefántcsont után kutatni a jeges északon. Mivel azonban az éghajlatváltozás gyengíti a permafrosztot és meghosszabbítja az agyarvadászat szezonját, egyre több ősi maradványt találnak – és nem csak a gyapjas mamutoktól.
Az elmúlt években a szibériai lakosok gyapjas orrszarvúakat, farkasokat, barnamedvéket, lovakat, rénszarvasokat és bölényeket „húztak ki" a permafrosztból, és a tetemek némelyike akár 40 ezer éves is lehet.
A Quaternary tudományos szaklapban publikált tanulmány szerint nyilvánvaló, hogy ezek a jeges sztyeppék egykor számos nagytestű emlősnek adtak otthont. Valójában
egy évvel azelőtt, hogy Berezsnyev megtalálta volna a Spartát a Szemjüeljak folyó közelében, egy másik barlangi oroszlán tetemére is rábukkant, mindössze 15 méterrel arrébb.
Ez a Borisz névre keresztelt példány valamivel több sérülést mutatott, valószínűleg a permafrosztos barlang beomlása miatt, de még így is figyelemre méltóan sértetlennek bizonyult.
A tetemek elemzésében később svéd kutatók segítettek, akik azt feltételezik, hogy Borisz és Sparta is körülbelül egy-két hónapos lehetett a pusztulásuk pillanatában. A fizikai közelségük és a hasonló megjelenésük ellenére Borisz azonban nagyjából 15 ezer évvel idősebbnek tekinthető, plusz-mínusz néhány évszázados eltéréssel.
Az a kevés, amit ma a tudomány a barlangi oroszlánokról tud, többnyire kövületekből, nyomokból és ősi barlangrajzokból származik.
A permafrosztban talált, mumifikálódott testek a szakemberek szerint a létezésükre vonatkozó legjobb bizonyítékok közé tartoznak. Fagyott tetemük sok tekintetben feltűnően hasonlít a modern oroszlánokhoz, csak sokkal nagyobb méretben és jóval melegebb bundával. Ám úgy tűnik, hogy
az afrikai oroszlánok egyik legikonikusabb tulajdonsága, a sörényük azonban hiányzik a barlangi oroszlánokról.
Ezt erősítik meg a korabeli emberi műalkotások is, amelyek arra utalnak, hogy a barlangi oroszlánok csak ritkán viseltek sörényt, vagy ha igen, akkor az rendkívül gyér és alig látható volt. Néhány jégkorszaki festményen például sötét színminták láthatók a barlangi oroszlánok arcán, de az egyelőre nem világos, hogy ez mit is ábrázolhat.
Borisz és Sparta egyaránt fiatal barlangi oroszlánok voltak, ami a tudósok szerint azt jelenti, hogy nehéz megmondani, hogyan fejlődött volna a bundájuk a felnőtt egyeddé válás során. A kutatók úgy vélik, hogy
a füleik hátsó részén található némi sötét színezéstől eltekintve többnyire sárgásbarna szőrzet borítja őket.
Úgy vélik, ha a kölyköknek lett volna esélyük felnőni, a bundájuk valószínűleg világosabb szürkére változott volna, hogy segítsen nekik könnyebben álcát biztosítani a hideg szibériai sarkvidéken. A sörény jelenléte emellett azért is fontos, mert árulkodhat a barlangi oroszlánok társadalmi szerkezetéről. Például arról, hogy egyedül élnek-e, vagy egyértelmű hierarchiával rendelkező csoportokban.
A tudósok máig vitatkoznak azon, hogy a jégkorszakban élő barlangi oroszlánok egyedül vagy a mai afrikai oroszlánokhoz hasonlóan falkában barangoltak-e a szibériai sztyeppéken.
Ahogy arra a kutatók emlékeztettek, a franciaországi Chauvet-barlangban található egy különleges jégkorszaki festmény, amely közel egy tucat barlangi oroszlánt ábrázol, köztük hímeket és nőstényeket egyaránt, amint éppen egy bölényre vadásznak.
A csoportos vadászat hatékonyabb lehet, mint a magányos táplálékszerzés, amikor a zsákmány nagy méretű és a barlangi oroszlánok ökoszisztémájában sok ilyen zsákmányfaj állhatott rendelkezésre
– írták a kutatók a korábban megjelent tanulmányukban, amit a ScienceAlert online tudományos portál idéz. – Ilyenek voltak például a mamutok és orrszarvúk, de csak amikor nem állt rendelkezésükre más préda lehetőség.
Hozzátették: emellett a nagy falkák segítettek volna megvédeni a zsákmányt a „konkurenciától", valamint a kölyköket és a kicsinyeket a ragadozóktól.
Mindez egyelőre azonban csak találgatás. Bár a szakemberek az elmúlt években találtak néhány megdöbbentően ép és sértetlen barlangi oroszlánt, még mindig nincs elég információjuk ezekről a kihalt ragadozókról ahhoz, hogy bármilyen következtetést levonhassanak a társadalmi struktúrájukról.
Talán egy nap mindez megváltozhat.
A tudósok abban reménykednek, hogy a jövőben talán feltárnak egy másik barlangi oroszlánt, amelynek segítségével megtudhatnak valamit a rég elveszett életükről.
Vagy talán egy nap sikerül „visszahozni" ezeket az állatokat az életbe.
Nagyon is reális esély van arra, hogy újjáteremtsük a barlangi oroszlánokat, és ez jóval könnyebb feladat lenne, mint egy gyapjas mamut klónozása
– mutatott rá Albert Protopopov paleontológus, a tanulmány egyik szerzője a Siberian Times lapnak.
Néhány tudós úgy gondolja, hogy a gyapjas mamutok klónozásának lehetősége nagyon is reális, ám a barlangi oroszlánok sokkal fiatalabb fajnak számítanak. Protopopov már javaslatot is tett ezzel kapcsolatban: eszerint
a klónjaikat kiegészíthetnék a modern afrikai oroszlánok génjeiből származó néhány génnel, ami némileg megkönnyítené a munkát.
Ez nyilvánvalóan ellentmondásos elképzelés, így a megvalósítás valószínűleg még a jövő kérdése. A következő lépés egyelőre Sparta és Borisz teljes genomjának szekvenálása. Ezután a szakemberek kitalálhatják, hogy mit kezdjenek az általuk összegyűjtött információkkal.