Megtalálták az egyik legrettegettebb rákbetegség gyógyszerét

Melanomás sejt
Vágólapra másolva!
A HCEMM kutatócsoportjának csapata a világ negyedik leggyakoribb daganatos megbetegedése, a melanóma immunterápiás modelljét fejleszti tovább új technológiával és kísérleti modellekkel.
Vágólapra másolva!

A Magyar Molekuláris Medicina Kiválósági Központ (HCEMM) által az MTI-hez eljuttatott közleményben kiemelték: az elmúlt 15 évben az áttétes melanómában szenvedők hosszú távú életkilátásai az ötszörösére javultak, az 5 éves túlélés már meghaladja az 50 százalékot. A kutatócsoport célja, hogy a gyógyulási arány tovább emelkedjen, illetve a jövőben a melanóma krónikus, kezelhető betegséggé váljon.

A közleményben idézték Kemény Lajos Vincét, a kutatócsoport vezetőjét, aki kiemelte:

A kutatócsoport a terápiákkal szembeni rezisztencia kialakulását is meg akarja előzni. "Az igazi áttörést az jelentené, ha a melanóma (...) nem jelentene közvetlen életveszélyt a páciensek számára" - vélekedett a kutatócsoport vezetője.

A melanóma az egyik legismertebb és legagresszívabb bőrdaganatos megbetegedés, amelynek kockázatát a túlzásba vitt napozás és a fokozott UV-terhelés bizonyítottan növeli, ezért mindenki számára ajánlják a rendszeres bőrgyógyászati szűrést.

Melanomás sejt Forrás: BSIP via AFP/NIH / IMAGE POINT FR / BSIP/Nih / Image Point Fr

Tavaly szeptemberben már komoly eredményeket ért el a HCEMM más kutatási projektje, akkor egy új fejlesztésű, gyorsabb rákdiagnózist eredményező eljárásról számoltak be.

A HCEMM fókuszában a transzlációs medicina, vagyis az alapkutatási eredmények klinikai alkalmazásának elősegítése áll. A központ létrehozását az Európai Unió Horizont 2020 kutatási és innovációs programja finanszírozta, működését több hazai finanszírozású pályázat támogatja.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!