Az állatvilág bővelkedik a halálos ragadozókban, gondoljunk csak a nagy fehér cápára vagy az oroszlánokra. Ezek az állatok rémisztő fogakkal, borotvaéles karmokkal, esetleg halálos mérgekkel terítik le áldozataikat. Már pusztán a leírás alapján félelmetesnek tűnnek, a világ leghalálosabb lénye mégis alig észrevehető, és látszólag ártalmatlannak tűnik.
Hogy mennyire nem ez a helyzet, arra az amerikai Betegségmegelőzési és Járványügyi Központ (CDC) statisztikája világít rá:
adataik szerint a szúnyogok évente legkevesebb 500 000 vagy akár 1 milliónál is több emberrel végezhetnek
– írja a Live Science.
A szúnyogok azért halálosztók, mert számos kórokozó megtelepedhet bennük. Az egyik ilyen rettegett parazita a malária, de ők terjesztik többek között a nyugat-nílusi lázat, a dengue-lázat és a fejlődési rendellenességeket okozó Zika-vírust is.
A maláriát a Plasmodium nemzetségbe tartozó parazita egysejtűek okozzák, amelyeket az Anopheles szúnyogok hordoznak emberről emberre. Míg a betegség Észak-Amerikában és Európában ritka, addig Afrika, Dél-Ázsia és Dél-Amerika egyes részein gyakori.
Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) szerint 2021-ben világszerte mintegy 619 000 halálesetet okozott a malária.
Mivel a nőstény szúnyogok a szaporodásukhoz vért szívnak, és emberről emberre szállnak, ezért nagyon hatékonyan terjesztik a különféle betegségeket. Ráadásul mivel szaporodásuk a vízhez van kötve, közös élettéren is osztozunk velük, a találkozások gyakorlatilag elkerülhetetlenek.
A dobogó legfelső fokáról ugyan lecsúsztak, de a kígyók is rengeteg embert ölnek meg, a statisztikai adatok szerint évente 81 000 – 138 000 áldozatuk van. Szintén rengeteg ember haláláért felelős a veszettség vírusa, amelyet a fertőzött emlősök terjesztenek. A kórokozó mintegy 59 000 áldozatot szed évente.
A leghalálosabb élőlény címért folytatott harcban azonban a szúnyog igazi riválisa az ember. Az ENSZ adatai szerint az életellenes bűncselekmények és fegyveres konfliktusok csak 2017-ben 553 000 ember halálát okozták.