Az utca embere talán úgy fogalmazná meg a választ, hogy a VR-szemüveg, egy olyan eszköz , amelyen keresztül különleges látásmódban kapunk információkat. Amíg Amerikában már több millió ember életébe begyűrűzött a VR használata, addig itthon a legtöbben alighanem egy-egy kiállításon találkoztunk eddig vele. Amikor feltesszük a szemüveget, egy olyan virtuális valóságba csöppenünk, aminek – a vizuális hatásoknak köszönhetően – mi magunk is a részesévé, egyfajta szereplőjévé válunk. Gyermekünk, unokánk talán ki is próbálta már a VR-szemüveget. Ez a korosztály leggyakrabban számítógéphez vagy konzolhoz csatlakoztatja az eszközt.
A kutatások azt mutatják, hogy a VR-headsetek tartós viselése megterheli a szemet, kellemetlen érzést, szemfáradtságot és homályos látást okozhat. „Hajlamosak vagyunk kevesebbet pislogni, amikor digitális képernyővel rendelkező eszközt használunk, ami a szem megerőltetéséhez vagy kifáradásához vezet" – mondja Dr. Cserháti Zoltán, a Budai Szemészeti Központ szemész szakorvosa. A VR-fejhallgató használata befolyásolhatja az agy és a szem közötti interakciót, és arra kényszerítheti az agyat, hogy a vizuális információkat eltérő módon dolgozza fel. Vagyis a szemek fáradtsága a virtuális és az észlelt mélység közötti eltérésből is adódik. A rendszeres VR-használók az alábbi tünetekkel találkozhatnak:
Szemüveggel is hordhatjuk a normál VR-headsetet. Ha nem látunk jól, nagyon valószínű, hogy a VR-élmény során is viselni szeretnénk a szemüveget, azonban ez esetben több időt igényel az eszköz igazítása, hogy az kényelmes legyen.
Minél szélesebb a szemüveg kerete, annál valószínűbb, hogy érintkezik az eszközzel. Ha nagyobb és vastagabb szemüvegkeretet hordunk, számítsunk arra, hogy problémák adódhatnak a szemüveg illeszkedésével és kényelmével. Az is kellemetlenséget jelenthet, hogy többször le kell venni a headsetet használat közben, hogy a párásodó szemüveglencséket megtisztítsuk. Szemüvegesként ráadásul a perifériás részeken nem lesz annyira jó a látásélményünk, mint mondjuk a kontaktlencse viselőknek, hiszen a VR-szemüvegek a perifériára eső területeket is feltöltik tartalommal.
A szemüveges VR-használók kényelme érdekében már több gyártó is készít speciálisan illeszthető dioptriás lencséket. Ez persze plusz kiadást jelent ennek a közönségnek.
Kontaktlencse használóként könnyebb a helyzetünk, ha kényelemről van szó, viszont fontos megjegyezni, hogy ebben az esetben a szemszárazság okozhat kellemetlenséget, amit a kevesebb pislogás tovább ronthat.
"14 éven aluliak számára egyáltalán nem ajánlott az eszköz. Mivel a VR-szemüveg az élet minden területére be fog szivárogni – orvosi területen például az oktatásban, rehabilitációban, diagnosztizálásban is lehet jelentős szerepe –, így a káros hatások megelőzésének kulcsa, ahogy minden más okoseszköz esetében, a mértékletes és tudatos használat" – mondja Dr. Cserháti Zoltán.
Szemünk védelme érdekében az alábbi javaslatokat érdemes betartani:
Tehát a VR-szemüveg esetén is igaz, mint az élet oly sok egyéb területén, hogy a mértékletesség és a tudatosság a legfontosabb.
Forrás: Budai Szemészeti Központ, purecom