Aissam Dam egyetlen gén rendkívül ritka rendellenessége miatt „teljesen süketnek" született.
A halláskárosodás génterápiája olyan dolog, amiért mi, orvosok és tudósok a halláskárosodás világában több mint húsz éve dolgozunk, és végre itt van
– mondta John Germiller sebész, a CHOP fül-orr-gégészeti részlegének klinikai kutatási igazgatója a ScienceAlert online tudományos portálnak. – Bár a páciensünkön végzett génterápia egyetlen, nagyon ritka gén rendellenességét korrigálta, ezek a vizsgálatok megnyitják az utat a jövőbeni felhasználásra a több mint 150 másik gén közül, amelyek gyermekkori halláskárosodást okoznak.
Az Aissamhoz hasonló betegeknél a hibás gén megakadályozza az otoferlin termelését, amely fehérje ahhoz szükséges, hogy
a belső fül „szőrsejtjei" képesek legyenek a hangrezgéseket kémiai jelekké alakítani, amelyeket az agyba továbbítanak.
Ahogy arra a szakemberek rámutattak, az otoferlin génhibák rendkívül ritkák, a születéskor jelentkező halláskárosodások 1-8 százalékát teszik ki.
Aissam Dam 2023. október 4-én olyan műtéti beavatkozáson esett át, amelynek során részben felemelték a dobhártyáját, majd
egy ártalmatlan vírust fecskendeztek a csigolya belső folyadékába, amelyet úgy módosítottak, hogy az otoferlin gén működő másolatait szállítsa.
Ennek eredményeképpen a szőrsejtek elkezdték előállítani a hiányzó fehérjét és ezután megfelelően működtek.
Közel négy hónappal azóta, hogy az egyik fülében megkapta a kezelést, Aissam hallása olyan mértékben javult, hogy már csak enyhe vagy közepes fokú halláscsökkenése van, és életében szó szerint először hallja a hangokat
– áll a kórház közleményében. – Annak ellenére, hogy a Marokkóban született, majd Spanyolországba költözött Aissam újra hall, talán soha nem tanul meg beszélni, mivel ötéves kor körül bezárul az agy ablaka a beszéd elsajátítására.
A tanulmánynak az amerikai Élelmiszer- és Gyógyszerügyi Hivatal adott zöld utat, amely biztonsági okokból először idősebb gyermekeken akarta elkezdeni a kutatást. A kísérlet egyike a több, az Egyesült Államokban, Európában és Kínában folyamatban lévő vagy hamarosan induló tesztnek, ahol a hírek szerint már néhány más gyermeket is meggyógyítottak.
Mivel egyre több, különböző korú beteget kezelnek ezzel a génterápiával, a kutatók egyre többet tudnak meg arról, hogy milyen mértékben javul a hallás, és hogy ez a hallásszint fenntartható-e hosszú éveken keresztül.