Idén ismét összegyűltek a világ vezetői a svájci Davosban megrendezett Világgazdasági Fórumon, ahol az Egészségügyi Világszervezet (WHO) kérésére egy elég ijesztő forgatókönyvről tárgyaltak: mi történne, ha egy, a Covidnál is veszélyesebb kórokozó szabadulna az emberiségre, és képesek lennénk-e védekezni ellene?
A WHO tagszervezetei 2015-ben megállapították, hogy a világ nincs felkészülve egy nagyobb méretű járvány kitörésére. Emiatt kidolgoztak egy cselekvési tervet, amelynek keretében számba vették az aggodalomra okot adó kórokozókat.
Egy 2018-as ülést követően létrehoztak egy üres rubrikát is, csupán annyit írtak mellé: „X-betegség".
Utóbbi kategória létrehozásának célja az volt, hogy döntéshozók és a hatóságok ne korlátozhassák cselekvési terveiket csupán az ismert betegségekre, és rugalmasak legyenek bármilyen egészségügyi vészhelyzet esetén.
Két évvel az X-betegség kitalálása után megjelent az új típusú koronavírus, és szó szerint letarolta a bolygót, összesen 7 millió halottat hagyva maga után. Mai napig folyik a vita arról, hogy ez mennyire tekinthető elfogadható eredménynek, és elég gyors volt-e a világ a vírus megfékezésében és a vakcina kidolgozásában. Mindenesetre a kiemeltebb kórokozók listáját még a COVID-19 világjárvány idején ismét áttekintették:
2022-ben több száz tudós gyűlt össze, és 25 olyan mikrobacsaládot azonosítottak, amelyek tagjai alkalmasak lehetnek egy jövőbeli járvány elindítására.
A probléma miatt a WHO egy konzultációsorozat keretében, számos ország képviselőjét bevonva áttekintette azokat a felfedezéssel, monitorozással, kutatással és társadalmi-politikai hatásokkal kapcsolatos kihívásokat, amelyekkel akkor szembesülnénk, ha egy ismeretlen kórokozó pandémiát robbantana ki.
A WHO főigazgatója, Tedrosz Adhanom Gebrejeszusz bejelentette, hogy a világszervezet már meghozta az első jelentősebb lépéseket: többek között létrehozott egy világjárványalapot, és egy dél-afrikai technológia-transzfer központot, hogy felszámolják a vakcinaelosztással kapcsolatos egyenlőtlenségeket.
Természetesen vannak, akik erre úgy reagálnak, hogy pánikot keltünk. De jobb előre felkészülni arra, aminek bekövetkezésére már korábban is volt példa"
– mondta Gebrejeszusz.
Az egyik leghatékonyabb fegyver, ha saját viselkedésünket felülvizsgáljuk. A COVID-19 világjárvány megmutatta, hogy az összeesküvés-elméletek és a hamis információk terjedése akadályozta leginkább a védekezést, amivel szemben új nyilvános kommunikációs stratégia kidolgozásával lehetne küzdeni. Emellett erősíteni kell a gazdaságot és az egészségügyi ellátórendszert, kiemeltebben kell kezelni a karanténnal járó mentális kihívásokat, és rugalmasabb megoldásokat kell találni az oktatásban.