Az Einstein Probe (EP) nevű műhold újfajta röntgentechnológiát használ, amelyet a homárok szemműködése inspirált. A műholdat Hosszú Menetelés-2C hordozórakéta segítségével lőtték fel, helyi idő szerint délután háromkor, a hszicsangi kilövőállomásról.
A gépjármű méretű és nagyjából másfél tonnás műhold virágzó lótusz formájú, összesen 12 "szirma" és két "porzója" van.
Ez a leggyönyörűbb műhold, amelyet valaha láttam"
- mondta Jüan Vej-min, a küldetés vezető kutatója, a Kínai Tudományos Akadémia munkatársa.
A 12 "szirom" valójában nagylátószögű röntgenteleszkópokból (WXT), míg a két "porzó" további segéd-teleszkópokból (FXT) áll.
A teleszkópok együttesen olyan űrmegfigyelő rendszert alkotnak, amelynek célja, hogy segítse a tudósokat a szupernóva-robbanásokból származó első fénysugarak rögzítésben, illetve a gravitációs hullámeseményeket kísérő röntgenjelek felkutatásában és meghatározásában.
Továbbá segít a fekete lyukak és más halvány, átmeneti és változó égitestek felfedezésében, legyenek akár az univerzum távoli pontjain is.
Jüan arra is kitért, hogy a műholdprogram azért kapta nevét Einsteinről, mert a fekete lyukakról és a gravitációs hullámokról szóló feltételezések a tudós által alkotott relativitáselmélethez köthetőek.
A homárszemű teleszkópok által megfigyelt adatokat a fedélzeti számítógép valós időben dolgozza föl, majd az észlelt égitest felé irányítja a műholdat, hogy a további két röntgenteleszkóppal célzott megfigyeléseket végezzenek - közölte Csang Csen, a küldetés vezető-asszisztense.