Viktor Emánuelt családja körében, Genfben érte a halál - tudatta közleményében a Savoyai-ház, amely 1861 és 1946 között uralkodott Olaszországban.
Az olaszok 1946 júniusában népszavazáson határoztak arról, hogy eltörlik a monarchiát, és létrehozzák az Olasz Köztársaságot. Sokan nehezteltek a királyi családra amiatt, hogy támogatta Benito Mussolini fasiszta diktátort a második világháború előtt és alatt,
illetve amiatt is, hogy tagjai 1943 őszén elmenekültek Rómából az Olaszország egy részét megszálló német katonák elől. A háború utáni olasz alkotmány kezdetben arról is rendelkezett, hogy a Savoyai-ház férfi leszármazottai nem léphetnek az Olasz Köztársaság területére. Ezt a tilalmat 2002-ben törölték el, Viktor Emánuel, illetve az ő egyetlen fia, Emánuel Filibert akkor térhetett vissza Olaszországba. Emánuel Filibert azonban azóta lemondott a trónról.
Viktor Emánuel ellen 1978-ban eljárás indult egy német fiatalember, Dirk Hamer korzikai meggyilkolásával összefüggésben, az ügyben 1991-ben felmentette egy francia bíróság, de felfüggesztett börtönbüntetést kapott illegális fegyvertartás miatt.
Hamer családja régóta vitatta az ítéletet, és a nagyközönség nemrég újból felfigyelt rá, amikor a Netflix nemrégiben készült dokumentumfilmjének, a „The King Who Never Was" újra elővette a témát.
A hercegnek további jogi problémákkal is szembe kellett néznie, amikor 2006-ban a dél-olaszországi Potenza városában zsarolás és prostitúciós részvétel vádjával letartóztatták, de később is felmentették.
Nápoly hercege 1971-ben feleségül vette Marina Doria svájci vízisíbajnokot és örökösnőt, akivel hosszú évekig a Genfi-tó partján álló fényűző villában éltek.
Fiatalabb éveiben az olasz Agusta helikoptergyártó cég értékesítőjeként dolgozott, és üzleti kapcsolatai révén barátságot kötött az iráni sahhal, így esküvőjét is Teheránban tartották
– írja a Reuters online portálja. – Bár száműzetésben élt, 1981-ben Vittorio Emanuele-t a Propaganda 2 (P2) nevű, törvényen kívüli titkos szabadkőműves páholy több mint 900 tagjának egyikeként nevezték meg, amely csoport a 20. század végének számos olaszországi botrányának középpontjában állt.
Nagyapja, a már említett III. Viktor Emánuel király közvetlenül az 1946-os népszavazás előtt mondott le fia, Umberto javára, ami egy utolsó, hiábavaló kísérletet jelentett a monarchia megmentésére.
A szombaton elhunyt Savoyai Viktor Emánuel szülei azonban csak alig több mint egy hónapig uralkodtak Olaszországban, mielőtt a család a hosszú száműzetésbe vonult volna.
Savoyai Viktor Emánuelt felesége és fia, Emánuel Filiberto gyászolja. Utóbbi 2023-ban kijelentette, hogy lemond az olasz trónra való igényéről lánya javára, amikor úgy érzi, hogy Vittoria készen áll a kihívásra.
(MTI, Origó)